Drewno i kamień – materiały na blat łazienkowy

Blat łazienkowy to jeden z istotniejszych elementów, zarówno od strony czysto praktycznej, jak i z punktu widzenia aranżacji. Montujemy w nim umywalkę, a zatem jest to miejsce narażone na częste zachlapanie, zamoczenie. Jest to jednocześnie widoczny i okazały element wystroju. Bierzemy zatem pod uwagę walory estetyczne oraz trwałość i wytrzymałość.

Z czego na ogół wykonuje się blaty łazienkowe? Można w tym celu wykorzystać nawet tradycyjne płytki ceramiczne. Jeśli jednak zależy nam na efekcie, stylu i fajnej aranżacji warto sięgnąć po materiały naturalne, takie jak kamień i drewno. Oczywiście bierzemy pod uwagę specyfikę warunków łazienkowych i wybieramy takie gatunki drewna oraz rodzaje kamienia, które są odporne na wilgoć, parę itp.

blat szary

Blat to istotny element wystroju

Drewno – modne i stylowe
Drewniane blaty to wybór, który doskonale wpisuje się w aktualne trendy. Drewno jest bowiem jednym z najbardziej modnych, choć niewątpliwe wymagających materiałów, jakie wykorzystuje się dziś w aranżacji łazienki. W tak specyficznych warunkach warto sięgnąć po gatunki odporne na zagrzybienie. Sprawdzą się na pewno egzotyczne rodzaje drewna – tek, iroko, badi, cedr, marbau, ipe, które charakteryzują się m.in. wysoką zawartością naturalnych olejów chroniących przed zawilgoceniem. Mimo takich walorów zaleca się czywiście dodatkowe zabezpieczenia drewnianych blatów np. przez olejowanie na gorąco (dzięki tej metodzie olej wnika głęboko w drewno). Można także zabezpieczyć blat specjalnym elastycznym lakierem poliuretanowym, uretanowym lub uretanowo-alkidowym. Warto wiedzieć, ze przed nałożeniem lakieru należy na drewno egzotyczne nanieść specjalny podkład neutralizujący eteryczne olejki.

drewniany blat

Drewno – ponadczasowe, uniwersalne

Kamienny blat – murowany efekt
Blat z kamienia to jeden tych trendów, który sprawdza się w różnych aranżacjach łazienek. Od retro, przez klasykę aż po monochromatyczne, awangardowe wnętrza. Sięgamy oczywiście po kamienie nienasiąkliwe, takie jak granity, kwarcyty, alabastry i niektóre gatunki marmurów. Kamienie bardziej nasiąkliwe należy odpowiednio zabezpieczyć (impregnacja). Na rynku dostępne są już impregnaty, które nie wymagają szlifowania, zalecane szczególnie „złotym rączkom”, czyli do samodzielnego zastosowania. Najlepsze właściwości wśród marmurów mają np. Arabescato, Bianco Brasile, Bianco Rosa, Bianco Thassos, Botticino, Carrara, Nero Marquina, Rosso Verona. Impregnacji będą wymagać m.in. Ametista, Pietra Cappellania czy Trachyt Weidenhahn. Mają nieco wyższy stopień odkształcenia pod wpływem wilgoci.

carny blat

Elegancki, trwały granit

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *