Wnęka w łazience – efektowne i praktyczne miejsce na prysznic

Specyfika pomieszczeń łazienkowych może czasem utrudniać ich aranżację (mały metraż, nieustawne gabaryty). Za taką przeszkodę uznawano niegdyś wnętrza o nieregularnym planie, np. z wnęką. Dziś można to uznać za atut, a nietypowy kształt wykorzystać w aranżowaniu łazienki. Jednym z najczęściej stosowanych pomysłów na wnękę w łazience jest niewątpliwie prysznic bez typowej, standardowej kabiny.

Wnęka jest na tyle interesującym elementem łazienki, że wiele osób decyduje się na wygospodarowanie podobnej przestrzeni np. poprzez ustawienie ścianek działowych. Na ogół wykorzystuje się ją na miejsce do kąpieli, zdecydowanie częściej na prysznic niż na wannę,, ze względu na wymiary wnęki. Natrysk we wnęce bez kabiny jest rozwiązaniem wygodnym, bez progów, brodzika itp., a jednocześnie bardzo efektownym, zarówno w małych jak i w przestronnych łazienkach, salonach kąpielowych.

wanna i natrysk
Wnęka – idealna przesztrzeń na kąpiel

Aranżacja wnęki
O tym jak będzie wyglądać wnęka i prysznic decydują jej wymiary oraz budżet. Niezbędne elementy to oczywiście sam natrysk, odpowiedni odpływ oraz drzwi, które zapobiegają wylewaniu się wody na łazienkę. We wnęce można zainstalować standardowy brodzik, ale zdecydowanie ciekawiej, efektowniej wygląda prysznic „na podłodze”, bez brodzika, z odpływem liniowym, punktowym albo ściennym. Drzwi to kolejny ważny element we wnęce prysznicowej. Zapewniają większą swobodę podczas kąpieli, chronią podłogę przed zalaniem. Istotny jest tu sposób ich otwierania. Przy dużym metrażu można pozwolić sobie na drzwi otwierane wahadłowo. Praktyczne, ze względu na ustawienie reszty wyposażenia, będą drzwi przesuwne. W małych łazienkach warto wybrać drzwi otwierane do środka. Można także zastosować zasłonę prysznicową, są też aranżacje z całkiem otwartą i nieograniczoną wnęką prysznicową.

wnęka
Wnęka może być otwarta, z zasłonką albo z drzwiami

Efektownie, dekoracyjnie, praktycznie
Wykończenie wnęki musi być oczywiście praktyczne, ze względu na kontakt z wodą, ale warto zwrócić także uwagę na jej wystrój. Bardzo efektownym rozwiązaniem będą np. luksfery, stosuje się też płytki – od wielkoformatowych po drobniutką mozaikę. Ciekawie prezentuje się wnęka prysznicowa oświetlona taśmami LED, zwłaszcza przy luksferach. Jeśli nie zdecydujemy się na brodzik warto zainwestować w płytki podłogowe antypoślizgowe oraz specjalne maty.

wnęka prysznic
Prysznic we wnęce zapewnia prywatność, prezentuje się efektownie

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.