Oryginalne, nowoczesne metody na wykończenie łazienki

Płytki, farby, tapety, kamień, metal, szkło, a nawet… beton – to pomysły na efektowne i zarazem praktyczne wykończenie łazienki. Jest to dziś pomieszczenie, które nie tylko ma czysto użytkową i praktyczną funkcję. Aranżacje, wyposażenie i dekoracje czynią z łazienek wnętrza stylowe, niebanalne, prawdziwy powód do dumy.

Wśród materiałów wykończeniowych do łazienki znajdziemy dziś tak różne produkty jak drewno, kamień, metal, szkło czy tez żywica akrylowa, a także zarezerwowane do salonów tapety. Warto przyjrzeć się niektórym rozwiązaniom, ponieważ umożliwiają wykreowanie wnętrz wyjątkowych, ale i praktycznych.

Żywica w łazience…?
Żywica akrylowa, epoksydowa to jeden z nowoczesnych sposobów na wykończenie łazienki. Jest to tworzywo, którego właściwości doskonale sprawdzają się w łazienkach – przezroczyste, ciepłe będzie idealnym pomysłem na posadzkę łazienkową (również przy ogrzewaniu w podłodze). Na ścianach wygląda rewelacyjnie, np. efektownie podświetlone. Żywicę można również zabarwiać na wybrany kolor, w masie albo powierzchniowo. Niezwykłe wrażenie robią powierzchnie 3D. Żywica zapewnia gładką i litą fakturę, nie wymaga fug, co sprawia, że taką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości, a spektrum uzyskanych efektów i stylistyki jest nieograniczone.

posadzka 3d
Efektowna posadzka z żywicy
Fot: myfloor.pl

Marzenie o łazience w drewnie
Naturalne drewno w łazience jeszcze do niedawna wydawało się trudną do zrealizowania fanaberią. Z drugiej strony jakże cenne i mile widziane są jego naturalne właściwości – np. ciepło wyczuwalne i jako efekt wizualny. W łazienkach najlepiej sprawdzają się dość kosztowne egzotyczne gatunki drewna (tek, lapacho, badi, iroko, wenge, cedr), które mają wysoką zawartość naturalnej żywicy chroniącej przed wodą i wilgocią. Można też wykorzystać swojski jesion, dąb czy wiąz, ale wymagają one dodatkowego zabezpieczenia – impregnacji specjalistycznym lakierem lub lakierobejcą. Nie jest to jednak doskonała ochrona przed wodą, dlatego drewno w łazience układamy tam, gdzie nie jest narażone na zalanie.

drewno
Drewno w łazience chronimy przed wodą

Efekt i jakość naturalnego kamienia
Wśród naturalnych materiałów wykończeniowych do łazienki kamień zasługuje na szczególną uwagę. Zarówno ze względu na niezwykłe efekty, jakie można uzyskać we wnętrzach, jak również specyficzne właściwości. Są takie materiały jak np. trawertyn, marmur, albo marmur onyksowy, które trzeba zaimpregnować preparatem przeciw wilgoci i chronić przed chemikaliami, ale już np. granit nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów i jest wyjątkowo odporny. Kamień w łazience to szerokie spektrum stylistyki i aranżacji – może być klasycznie, elegancko, nowocześnie i minimalistycznie. Można go zastosować na dużych powierzchniach i jako elementy dekoracyjne na fragmentach ścian czy podłóg. Zawsze jest to wykończenie efektowne, trwałe i na lata.

kamień
Dekoracyjny, stylowy kamień naturalny

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.