Sposoby na ciepłą wodę

Ciepła woda po prostu jest – przyzwyczailiśmy się do tego medium, jest nam absolutnie niezbędne. Dlatego warto przyjrzeć się rozwiązaniom, instalacjom, dzięki którym z naszych kranów leci woda o odpowiedniej temperaturze. Jest to oczywiście uzależnione od wielu czynników, takich jak chociażby warunki techniczne, zapotrzebowanie na wodę oraz budżet.

Podgrzewacze przepływowe
Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań są podgrzewacze przepływowe, są wygodne, oszczędne oraz dość proste w montażu. Pobierają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody, mogą zapewniać stały pobór ciepłej wody, co oznacza, że ciepła woda leci z kranu zaraz po odkręceniu. Są to urządzenia stosunkowo niewielkie, dlatego często montuje się je w pobliżu punktów poboru (np. przy umywalce). Wśród zalet podgrzewaczy wymienia się również fakt, iż pobór ciepłej wody nie jest ograniczony pojemnością zbiornika.

podgrzewacz
Praktyczne podgrzewacze przepływowe
Fot: mat. prasowe Kospel

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe
W sytuacji, kiedy ograniczeniem jest specyfika instalacji elektrycznej można zastosować elektryczne ogrzewacze pojemnościowe, które nie wymagają takiej mocy jak podgrzewacze przepływowe. Można je podłączyć do zwykłych gniazdek elektrycznych, ponieważ pozwalają na to moce grzałek zainstalowanych w ogrzewaczach. Co ważne są one dostępne w opcjach o różnej pojemności.

Wymienniki i zasobniki ciepłej wody
To rozwiązanie przystosowane jest do pracy z kotłami centralnego ogrzewania. Mają wbudowaną wężownicę lub płaszcz wodny, które przekazują ciepło z kotła do wody. Wymienniki i zasobniki ciepłej wody sprawdzają się w dużych instalacjach, w których wykorzystuje się cyrkulację.

pompy
Efektywne pompy ciepła

Pompa ciepła do podgrzewania wody
Pompę można podłączyć do dowolnego zasobnika c.w.u. w instalacjach nowych oraz już działających. Wybierając model pompy zwracamy uwagę m.in. na poziom hałasu podczas pracy oraz zabezpieczenie parownika filtrem powietrza, w celu ochrony przed zanieczyszczeniami. Pompy mają bardzo dużą moc grzewczą, np. do 4KW, podgrzewają wodę o wiele szybciej niż inne dostępne rozwiązania.

Kolektory słoneczne
Nie możemy pominąć alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Systemy grzewcze oparte na kolektorach w naszych warunkach klimatycznych ogrzeją wodę użytkowa. Mało tego zapewnią na dłuższą metę oszczędności na poziomie 80-90% w półroczu ciepłym.

kolektor
Ekologiczne kolektory słoneczne

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.