Praktyczna strona mebli łazienkowych

Coraz bardziej istotny w aranżacji łazienki staje się jej wystrój, stylistyka. Oczywiście jest to trend jak najbardziej słuszny, który pokazuje, że łazienka nie jest tylko wnętrzem użytecznym, o określonych funkcjach. Ze względu na specyficzne warunki w tym pomieszczeniu należy jednak zachować umiar i kompromis między funkcjonalnością, jakością, a wystrojem.

Meble dla wymagającej… łazienki
Z pewnością dotyczy to mebli, które stanowią nieodzowną część wyposażenie łazienkowego. Z drugiej zaś strony dają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o stylistykę wnętrza. Wybierając meble do łazienki trzeba jednak mieć na względzie wiele kryteriów. Co prawda odpowiednia wentylacja oraz ogrzewanie minimalizują wilgotność w łazience, jest to jednak czynnik, którego nie da się wyeliminować, podobnie jak różnic temperatur.
Jak łatwo się domyślić nie są to najlepsze warunki dla standardowych mebli. Można powiedzieć, że zwykłe, nie łazienkowe szafki, półki itp. nie przetrwają w łazience zbyt długo. A zatem jak wybrać odpowiednie umeblowanie i na co zwracać szczególną uwagę?

szyflada w łazience

Diabeł tkwi w szczegółach – wykończenie mebli

Praktyczne meble łazienkowe
Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się materiał z jakiego wykonane będą meble. Ze względu na wilgotność, meble powinny być wykonane z odpornych na wilgoć płyt meblowych. Aby zabezpieczyć je dodatkowo niezbędne jest pokrycie wodoodpornym lakierem albo laminatem. Jeśli chodzi o wykończenie mebli, należy wybierać te, które są pokryte najbardziej odpornymi lakierami (np. dwuskładnikowy poliuretanowy lakier ochronny). Zwracajmy również uwagę na wykończenie rantów i krawędzi, które z reguły najłatwiej mogą ulec rozwarstwieniu. Wbrew pozorom łazience liczy się także jakość okuć, które zabezpieczają przed opuszczeniem się drzwi szafek. Również uchwyty mają swoje praktyczne zastosowanie, szczególnie w szafce szklanej albo z lustrem. Brak uchwytów przekłada się w praktyce na ciągłe ślady palców, co nie jest estetyczne.

meble w łazience

Meble praktyczne i użyteczne

Nie tylko drewno, meble szklane i stalowe
Jeśli chodzi o materiały na łazienkowe meble, najczęściej stosuje się te drewnopochodne (drewno albo płyta MDF). Wówczas zwracamy uwagę na rodzaj, jakość i grubość lakieru. Łazienkowe aranżacje uzupełniają często meble ze stali albo szkła. Niewątpliwie są to materiały bardzo dobre jakościowo, trwałe. Oczywiście do produkcji mebli stalowych powinien być zastosowany surowiec nierdzewny, pokryty dodatkowo lakierem wodoodpornym albo powłoką z chromu, niklu lub aluminium. Szklane meble są kosztowne, efektowne, ale na pewno bardzo wymagające, jeśli chodzi o zachowanie czystości i ładu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *