Praktyczna i ergonomiczna szafka pod umywalkę

Aby łazienka była praktyczna i funkcjonalna należy spojrzeć na jej aranżację zarówno kompleksowo, jak i skupić się na każdym szczególe, aspekcie. Jednym z istotnych elementów jest na pewno wybór odpowiedniej szafki pod umywalkę.

Podstawowy podział jeśli chodzi o typ szafki pod umywalkę to wybór między szafką wiszącą (podwieszaną) albo stojącą. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i sprawdza się w określonych warunkach.

Głównym atutem szafki podwieszanej jest to, że montuje się ją do ściany, a zatem nie zajmuje miejsca na podłodze, pasuje wiec m.in. do małych łazienek. Jest to także rozwiązanie, które nie utrudnia dokładnego sprzątania również pod szafkami. Ze względu na to, że jest mocowana na ścianie, mamy sporą dowolność jeśli chodzi o wysokość montażu, a zatem wisząca szafka pod umywalkę to mebel praktyczny w przypadku łazienki, z której korzystają osoby o wysokim albo wręcz przeciwnie – niskim wzroście (np. dzieci). Wśród mankamentów takiego mebla wymienia się przed wszystkim trudniejszy montaż (dziury w ścianie) oraz fakt, że część przestrzeni wewnątrz szafki zajmuje syfon umywalki.

szafka 1
Praktyczna szafla podwieszana

Szafka stojąca to przede wszytki dużo prostszy montaż – po prostu ustawiamy ją w wybranym miejscu. Jak łatwo się domyślić pozwala to na dowolność usytuowania mebla, który tym samym sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach. Dostępne są różne modele pod względem szerokości i głębokości, a także ustawienia na podłożu – mogą mieć nóżki albo stać bezpośrednio na podłodze. Z punktu widzenia utrzymania czystości, sprzątania praktyczniejsze są szafki na nóżkach.

szafka na nozkach
Szafka na nóżkach

W przypadku obydwu rodzajów można zdecydować się na wariant kupowania oddzielnie szafki i dopasowania umywalki albo wybór gotowego zestawu – umywalka razem z szafką.
Wybierając szafkę pod umywalkę uwzględniamy również czynniki, które sprawią, że będzie ona wygodna, ergonomiczna dla domowników:
• szuflady czy zamykane drzwiczki – szuflady dają pełny dostęp do zawartości, ale też są mniejsze niż cała szafka zamykana za drzwiczkami,
• ciche domykanie – bez trzaskania drzwiczkami i szufladami,
•możliwość zamontowania dwóch umywalek – podwójne szafki podumywalkowe to idealne rozwiązanie w dużych, rodzinnych łazienkach,
• rodzaj uchwytów – gałki, relingi albo bezuchwytowe.

szafka 2
Szafka z drzwiczkami

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.