Wybieramy najlepszego glazurnika

Remont łazienki to prawie zawsze układanie płytek. Nie każdy potrafi lub chce robić to na własną rękę, bo też i wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe. Podobnie, jak wybór dobrego glazurnika nie należy do najprostszych zadań. A zatem na pewno przyda się kilka praktycznych wskazówek i porad, które pomogą znaleźć najlepszego fachowca.

Oczywiście niezbędna jest wiedza na temat samego układania płytek. Nie chodzi o to, aby nagle stać się ekspertem w tej dziedzinie, ale trzeba wiedzieć, czego oczekiwać od potencjalnego wykonawcy. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych kwestii, które na pewno ułatwią słuszny wybór.

Jak przygotować powierzchnię
Dobry fachowiec musi wiedzieć jak należy przygotować powierzchnię ścian i podłóg pod nowe płytki. W rozmowie powinien powiedzieć nam, że należy ja wyczyścić z kurzu, brudu, dawnej zaprawy itp. Nie można pozostawić żadnych nierówności ani ubytków. Tak przygotowana i wyrównana (np. tynkiem) powierzchnia musi następnie dokładnie wyschnąć.

powierzchnia pod płytki

Dobrze przygotowana powierzchnia

Dobry plan to podstawa sukcesu
Profesjonalista wie również, że do pracy nie można przystąpić przed rozplanowaniem płytek. Warto zapytać fachowca jak to powinno wyglądać. Ekspert odpowie zapewne, że pracę należy rozpocząć od tej ściany, w której jest najwięcej otworów (drzwi, okna, miejsca na włączniki, gniazdka itp.). Wokół okna płytki należy układać symetrycznie, tak by nie docinać ich przy oknie. Płytki łazienkowe nigdy nie są naklejane do samego sufitu. Dlatego prace rozpoczyna się od góry. Dzięki temu na górze, „na widoku” mamy całe kafelki, a ewentualne docięcia są na dole. Warto także przyjrzeć się narzędziom, jakimi dysponuje nasz fachowiec, bo przy układaniu płytek będą wręcz niezbędne.

płytki i okno

Płytki ułożone wokół okna

Mocne trzymanie
Wybór i aplikacja zaprawy klejowej to kolejny test dla naszego fachowca. Niezbędna jest mu wiedza na temat materiałów stosowanych w jego pracy. Dzięki temu będzie mógł wybrać klej odpowiedni zarówno do płytek, jak i miejsca montażu. Dobrze jeśli glazurnik wie na czym polega metoda kombinowana, czyli nakładanie kleju zarówno na powierzchnię płytki, jak i podłogi, co pozwala uniknąć pustych przestrzeni pod pytkami.

płytki na ścianach i podłodze

Idealnie, mocno naklejone pytki

I wreszcie fugi
Już na etapie planowania nasz ekspert powinien uwzględniać również szerokość spoin. Pamiętajmy bowiem, że fuga to nie tylko estetyczne wykończenie, ale także ochrona przed wilgocią. Dobry fachowiec zawsze poczeka do całkowitego wyschnięcia zaprawy i dopiero przystąpi do nakładania fugi.

łazienka w kafelkach

Końcowy efekt powinien zachwycać

Jak widać do kompetentnej i wiążącej rozmowy z glazurnikiem niezbędna będzie nam pewna doza wiedzy na temat układania płytek łazienkowych. Ale specjalistą powinien być wybrany glazurnik

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *