Techniki układania płytek ceramicznych na podłodze

Płytki ceramiczne, ze względu na szereg zalet stanowią najczęściej i najchętniej wybierany materiał przy układaniu podłogi w łazience. Płytki ceramiczne nie tylko są estetyczne, łatwe w utrzymaniu, odporne na zmianę temperatury, działanie wody czy wilgoci, ale również pięknie prezentują się na podłodze. Szeroki wybór kolorów, rozmiarów, formatów, faktury bądź wzorów stwarza nam nieograniczone możliwości przede wszystkim w ich ułożeniu, a w efekcie tworzeniu niepowtarzalnego charakteru naszej łazienki.

Podstawowe techniki układania płytek

Układ ciosowy ukłądania płytek ceramicznych

Układ ciosowy

Obecnie w budownictwie stosuje się kilka różnorodnych technik układania płytek ceramicznych: układ prosty, ukośny (karo), ciosowy (inaczej cegiełkowy), naprzemienny, jodełkowy lub mieszany.

Najczęściej wykorzystuje się system prosty, w którym płytki są ułożone prostopadle do siebie, a fugi przecinają się ze sobą tworząc krzyż. Układ prosty jest szybki, najmniej pracochłonny i nie wymaga bezustannego przycinania poszczególnych elementów, dlatego układanie płytek właśnie tą techniką zwykle nie wywołuje większych problemów.

W układzie karo natomiast fugi ustawione są w stosunku do ścian pod kątem czterdziestu pięciu stopni. System ukośny posiada wiele zalet, gdyż pozwala „zatuszować wszelkie niedoskonałości bądź nierówności podłogi, a przy tym optycznie zwiększa powierzchnię łazienki. Daje również ciekawy efekt dekoracyjny, przyciągając uwagę gości. Wymaga jednak odpowiedniego doświadczenia, określonych umiejętności, wiedzy, cierpliwości, narzędzi oraz czasu. Warto również zaopatrzyć się w większą ilość materiałów, gdyż musimy liczyć się z ewentualnymi docinkami, zwłaszcza przy ścianie.

Układ naprzemienny polega na ułożeniu płytek na przemian: raz w pionie, raz poziomie, zaś w układzie ciosowym kolejne rzędy płytek przesuwamy względem kolejnych o pół lub więcej płytki.

Mieszamy techniki układania płytek

Nic nie stoi nam na przeszkodzie, by przy układaniu płytek ceramicznych trochę poeksperymentować łącząc lub mieszając ze sobą poszczególne techniki. Dzięki temu nasza łazienka zyska oryginalny wygląd.

Fantazyjny pasek "wpleciony" w płytki podłogowe

Fantazyjny pasek „wpleciony” w płytki podłogowe

Wiele osób decyduje się do układu prostego dołączyć, zazwyczaj na środku pomieszczenia, „dywanik” z płytek ułożonych w karo. Dywanik może być jednolity bądź też tworzyć fantazyjny, jaśniejszy lub ciemniejszy, przykuwający uwagę element. Taki „dywanik” możemy dodatkowo otoczyć paskiem z płytek w zupełnie innym kolorze czy wzorze.

Ciekawe rozwiązanie stanowi połączenie dużych płytek z mniejszymi, w wyniku czego powstają niesamowite, niespotykanie i często zapierające dech w piersiach efekty. Takie stosuje się zwłaszcza w dużych, przestronnych łazienkach.

Innym sposobem na wykonanie podłogi z płytek ceramicznych jest wykorzystanie dwóch lub więcej kolorów z materiałów w tym samym bądź innym rozmiarze. Taka technika pozwala wydzielić i podkreślić w łazience poszczególne strefy: sanitarną oraz kąpielową.

Sposób ułożenia podłogi z płytek ceramicznych w łazience zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni, fantazji oraz pomysłowości – zarówno producenci jak i projektanci stawiają przed nami nieograniczone możliwości.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *