Łazienka na poddaszu

W bardzo wielu domach poddasza są zupełnie niewykorzystywane. Mówi się o nich: trudne, mało ustawne, kłopotliwe… To oczywiste, że nie są one tak proste w aranżacji jak pozostałe pomieszczenia, które nie mają skosów i obniżonego stropu, jednak wcale ich to nie musi dyskwalifikować. Poddasze można zaaranżować w bardzo ciekawy sposób, szczególnie, jeśli ma się dobry pomysł i zgraną ekipę, która pomoże wprowadzić na pierwszy rzut oka nierealne plany w życie. Jeśli nie wiesz, co zrobić z niezagospodarowanym poddaszem, wykorzystaj jego przestrzeń na stworzenie łazienki.

Trudne skosy

Odpowiednie rozmieszczenie w łazience

Niejednokrotnie poddasza mają dość imponującą powierzchnię. Mimo wszystko mogą się wydawać zupełnie nieustawne. Dlaczego? Ponieważ musimy wziąć pod uwagę typowe dla poddasza bardzo niewygodne skosy, które teoretycznie zmniejszają jego powierzchnię użytkową. Skosy mogą co prawda utrudniać rozmieszczenie łazienkowych sprzętów, mebli i ceramiki łazienkowej, ale tę rzekomą wadę łatwo można zamienić na zaletę. Oczywiście kabiny prysznicowej, czy umywalki nie postawimy pod skosem – korzysta się z nich bowiem  w pozycji stojącej, jednak już wanna, pralka, szuflady, kosz na bieliznę, czy nawet muszla sedesowa już mogą zostać pod jednym ze skosów umieszczone. Miejsca pod skosami to dodatkowa przestrzeń, którą można świetnie wykorzystać do stworzenia różnego rodzaju wnęk, półek, siedzisk. Wystarczy trochę inwencji, a łazienka na poddaszu może zostać zaaranżowana w sposób naprawdę elegancki i funkcjonalny.

Światło naturalne

Łazienka na poddaszu z oknem

Wiele osób zastanawiając się nad łazienką na poddaszu, widzi mnóstwo negatywnych stron, które odwodzą je od tego pomysłu. Zamiast myśleć o wadach poddasza, warto zwrócić uwagę na jego zalety. Zalety skosów już zostały omówione. Czas na omówienie oświetlenia. Poddasze to miejsce, w którym idealnie da się wykorzystywać światło dzienne. Wystarczy zrobić okno w dachu, a całe pomieszczenie wypełni się naturalnym światłem. Takie rozwiązanie jest nie tylko zdrowsze dla naszych oczu, ale także lepsze dla naszej kieszeni. Korzystając w łazience ze światła dziennego możemy bowiem dużo zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej i na ogrzewaniu. Światło słoneczne będzie bowiem nie tylko oświetlało pomieszeczenie, ale także je ogrzewało. Okno w dachu ma także inne zalety. Pozwala np. obserwować gwieździste niebo w czasie kąpieli. Wystarczy tylko postawić wannę w odpowiednim miejscu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.