Sposoby na zabudowę wanny

Dla wielu osób wanna stanowi szczególne i wyjątkowe miejsce, zwłaszcza po ciężkim, stresującym dniu w pracy. Długa, gorąca kąpiel w wannie pełnej pachnącej piany pieszczącej delikatnie nasze ciało pozwala odzyskać energię i wewnętrzną równowagę. Wanna stanowi nieodłączny element niemal każdej łazienki. W ostatnich latach modne stają się wanny wolnostojące osadzone zwykle na eleganckich, ozdobnych nóżkach.
Obudowy gotowe
Wanna z gotowym panelem

Wanna z gotowym panelem

Zdecydowana większość osób wciąż jednak pozostaje przy tradycyjnym rozwiązaniu i wybiera wanny zabudowane. Zabudowa wanny wbrew pozorom nie należy do trudnych ani skomplikowanych zadań, nawet jeśli posiada ona nietypowy kształt lub rozmiary. Najłatwiejszym sposobem zabudowy wanny jest zakup gotowych paneli, które wystarczy tylko założyć w odpowiedni sposób, by móc cieszyć się pięknie wykończoną łazienką. Panele dostępne na rynku różnią się między sobą wymiarami, kolorystyką, wzornictwem,  a nawet fakturą materiału.

Najbardziej popularne są produkty z akrylu lub laminatu, które z wannami aluminiowymi lub stalowymi tworzą niemal jedną, idealnie dobraną całość, a ślady łączenia są zupełnie niewidoczne gołym okiem. Dla bardziej wymagających klientów producenci przygotowali panele wykonane z drewna egzotycznego lub szkła. Takie tworzą naprawdę niesamowity efekt.
Przy zakupie gotowych paneli do obudowy wanny należy pamiętać o tym, by wcześniej dokładnie sprawdzić, jakie dana wanna ma wymiary. W celu uniknięcia pomyłki i złego dopasowania obudowy do wanny najlepiej jest kupować produkty jednego producenta w tym samym sklepie lub salonie. Dzięki temu wanna i panel nie będą się różniły od siebie nawet odcieniem. Montaż gotowego panelu nie wymaga specjalistycznych umiejętności czy dużego nakładu pracy. Cała konstrukcja opiera się na kilku wspornikach bądź specjalnych zatrzaskach, dzięki czemu osłonę łatwo zdjąć w przypadku awarii lub usterki instalacji wodnej.
Inne sposoby zabudowy wanny
Wiele osób montując wannę decyduje się jednak na tzw. „obmurówkę” lub płyty kartonowo-gipsowe, których montaż wymaga nakładu pracy, cierpliwości, wytrwałości, precyzji jak również pewnych umiejętności.
Wanna z tradycyjną murowaną zabudową

Wanna z tradycyjną murowaną zabudową

Przy obmurowywaniu wanny należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłoża przed wilgocią oraz pozostawieniu jednego lub większej ilości otworów rewizyjnych, za pomocą których w przypadku awarii będziemy mogli dotrzeć do instalacji. Przygotowaną ściankę z bloczków z betonu komórkowego bądź silikatu możemy wyłożyć materiałami dostępnymi w każdym sklepie budowlanym: płytkami ceramicznymi, egzotycznym drewnem, kamieniem lub tynkiem dekoracyjnym.
Mniej pracy wymaga obudowywanie wanny wodoodpornymi płytami kartonowo-gipsowymi. Obudowa tego typu opiera się na specjalnie przygotowanych stelażach. Taką obudowę możemy zastosować do każdej wanny, zarówno tej o tradycyjnych jak i tej o nietypowych, asymetrycznych kształtach. W sklepach są bowiem obecnie dostępne specjalne płyty przygotowane do wyginania w każdą, dowolnie przez nas wybraną stronę. Przed ostatecznym wykończeniem płytkami czy innymi materiałami dekoracyjnym należy pamiętać o dokładnym, najlepiej podwójnym nałożeniu tzw. gruntu zabezpieczającego przed wilgocią.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *