Dekorujemy płytkami

Chcemy, aby łazienka była praktyczna, bezpieczna i funkcjonalna. Ale zależy nam także na wystroju – klasycznym, awangardowym, nowoczesnym itp. Niektórzy odchodzą dziś od standardowych rozwiązań, chcą aby łazienka prezentowała się wyjątkowo. Warto jednak zastanowić się nad oryginalnym, efektownym zastosowaniem standardowych materiałów, które w łazienkach sprawdzają się najlepiej, takich jak chociażby popularne kafelki.

Aranżacja łazienki – płytki
Techniczne szczegóły dotyczące układania płytek można pozostawić fachowcom albo samodzielnie wykonać to zadanie. Zanim jednak przystąpimy do pracy, warto zaplanować, zaprojektować, zastanowić się jak ma wyglądać nasza wymarzona łazienka. Wbrew pozorom płytki dają naprawdę spore możliwości, nie muszą wcale być nudnym i praktycznym materiałem wykończeniowym. Wzory, kolory, wielkości, zastosowanie na różnych płaszczyznach, wysokościach, dopasowanie dekorów – mamy naprawdę szerokie pole do popisu.

Płytki do wysokości kabiny prysznicowej

Płytki do wysokości kabiny prysznicowej

Jak i gdzie układać płytki
Na pewno warto zastanowić się gdzie będą ułożone płytki. Wiadomo, że stosuje się je w tzw. mokrych strefach łazienki, czyli tam gdzie ściana może być polana lub zachlapana albo narażona na wilgoć. Oznacza to, że układamy płytki przy kabinie natryskowej, wannie, umywalce. Należy jednak zaplanować całość pomieszczenia i kompozycję oraz wyznaczyć wysokość, do której układane są płytki. Jeśli w łazience jest kabina, na ogół jej górna krawędź jest punktem odniesienia. W łazienkach z wanną i umywalką, płytki układa się na poziomie umywalki, czyli na wysokości około 120 cm. Warto wybrać jeden punkt odniesienia, co zapewnia symetrię i spójność kompozycji.

Dekoracyjnie i efektownie

Różne wielkości i wzory płytek

Różne wielkości i wzory płytek

Płytki w łazience to nie tylko aspekt praktyczny. Oczywiście istotne jest to, że są wodoodporne, zmywalne itp. Ale można na nie spojrzeć również jak na dekorację, element wystroju. Doskonałym pomysłem jest pokrycie płytkami pewnych fragmentów ścian. Efektownie prezentuje się również kabina prysznicowa obudowana i dekorowana przy użyciu kolorowych płytek. W zależności od kolorystyki, wzorów możemy uzyskać bardzo różne efekty. Doskonale widać to na przykładzie modnych wielkoformatowych płytek w porównaniu z mozaiką. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się szklana mozaika, pamiętajmy jednak, że jest ona delikatniejsza i nie powinna być narażona na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne.

Kilka praktycznych porad
Efektowne, duże płytki w ciemnych kolorach warto zastosować, jeśli zależy nam na optycznym zmniejszeniu wnętrza. Podobny efekt uzyskamy jeśli całą łazienkę wyłożymy płytkami mozaikowymi. Idealnym dopełnieniem stylowej, rustykalnej, klasycznej łazienki będą dekory, podkreślające jej charakter. W takim wnętrzu pas bordiury doskonale prezentuje się na dole – przy podłodze. Układając pionowy pas, wzór z płytek optycznie podwyższamy pomieszczenie i analogicznie – poziomy pas obniża je.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *