Czym dekorujemy łazienkę? Naturalnie – kamieniem

Twardy i zimny jak głaz. Tak stereotypowo mówi się o kamieniu. Jeśli chodzi o zastosowanie kamienia naturalnego w aranżacji wnętrz, jest to bez wątpienia jeden z bardziej uniwersalnych materiałów. A przy tym jest naprawdę trwały i niezwykle efektowny. Ze względu na swoje właściwości kamień naturalny znakomicie sprawdza się również w łazienkach.

Kamień - wiele możliwości, uniwersalny materiał

Kamień – wiele możliwości, uniwersalny materiał

Łazienki w kamieniu
Łazienka ma być użyteczna, praktyczna, ale i nastrojowa, klimatyczna, w stylu, który jak najbardziej odpowiada domownikom. Materiał, który zapewnia szerokie pole do popisu, otwiera wiele aranżacyjnych możliwości, czyli kamień naturalny, to jednocześnie idealne rozwiązanie do łazienki, jako pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Spośród różnych gatunków naturalnego kamienia, wykorzystywanego do wykańczania wnętrz, w łazience zaleca się zastosowanie m.in. się najmocniejszego i najtrwalszego granitu, którego nie trzeba dodatkowo impregnować. Doskonałym pomysłem jest również odporny na wilgoć trawertyn o porowatej strukturze. Przy czym nie stosuje się go w miejscach o największej wilgotności. Marmur to rozwiązanie na miarę dużej łazienki, w której można w pełni docenić jego walory. Z kolei onyks, dzięki małym, mozaikowym gabarytom, nieregularnym kształtom, jest idealny praktycznie w każdej aranżacji i metrażu.

umywalka

Efektowne elementy z kamienia naturalnego

Kamień w łazience. Co warto wiedzieć?

Dzięki działaniom sił natury kamień jest materiałem bardzo trwałym i twardym. Poza oczywistymi zaletami takich właściwości, niesie to ze sobą również pewne komplikacje przy układaniu kamienia. Chodzi oczywiście o ciężar tak twardego, odpornego materiału. Zastosowanie kamienia na dużych powierzchniach wymaga dokładnego sprawdzenia obciążenia stropów.
Niektóre rodzaje kamienia wymagają pewnych zabiegów zabezpieczających przed wilgocią. Impregnację należy wykonać od razu po ułożeniu kamienia i można ją systematycznie powtarzać. Kamień narażony na szczególne działanie wilgoci można dodatkowo zabezpieczyć membraną hydroizolacyjną. Impregnacja nie tylko zabezpiecza kamień, ale również pogłębia jego kolor i podkreśla strukturę.
Pamiętajmy, że kamień nie musi stanowić jedynie materiału wykończeniowego. Szczególnie, że jest to materiał dość ciężki w wyrazie. Równie efektownie prezentują się elementy wystroju, takie jak dekory, rozety, szafka, blat, parapet czy ceramika sanitarna, np. umywalka z kamienia.

W dobrym stylu, w każdym stylu...

W dobrym stylu, w każdym stylu…

Na plus i na minus
Zdecydowanie szybciej wymienia się wady kamienia, ponieważ jest ich dużo mniej. Podstawową kwestią jest oczywiście cena. Jak wiadomo jest to dość kosztowny materiał, zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i montaż. Zalet jest zdecydowanie więcej. A zatem jest to materiał uniwersalny, idealny w łazienkach stylowych, vintage, nowoczesnych, minimalistycznych. Wielkim atutem jest trwałość, odporność oraz fakt, iż jest to materiał naturalny.

Zdjęcia: Shutterstock, Pinterest

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *