Aranżacja łazienki – a co z sufitem…?

Przy okazji aranżowania i remontowania łazienki wiele mówi się o jej wyposażeniu, o płytkach na ściany, terakocie na podłogę. Nie należy jednak zapominać o trzeciej, jakże istotnej powierzchni w tym pomieszczeniu, czyli o suficie. Jak łatwo się domyślić również tu najistotniejsze znaczenie ma przystosowanie sufitu do specyficznych warunków (wilgotność) panujących w łazience. Oczywiście nie sposób także pominąć estetyki, wystroju i kolorystyki.

Przede wszystkim sufit w łazience musi być odporny na wilgoć, a co za tym idzie również na zagrażającą mu pleśń. Wbrew pozorom mamy sporo możliwości wykończenia tej powierzchni w naszej łazience, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak i kolorystyki czy stylistyki.

biały sufit

Sufit w łazience można pomalować

Farba na łazienkowy sufit
Bardzo często decydujemy się na pomalowanie sufitu farbą. Oczywiście nie może być to zwykła emulsja, która nie zda egzaminu w wilgotnej łazience. Na rynku dostępne są dziś farby przeznaczone specjalnie do pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia, w których sufit narażony jest na kontakt z parą, wilgocią. Nowoczesne farby zawierają również jony srebra, dzięki którym pomalowana powierzchnia jest zabezpieczona przed powstawaniem pleśni. Paleta kolorów jest praktycznie nieograniczona, ponieważ można także komponować własne odcienie farb.

Sufit podwieszany albo napinany

szary sufit

Podwieszane sufity to popularne rozwiązanie

Bardzo popularnym rozwiązaniem są również sufity podwieszane oraz napinane. W przypadku podwieszanych konstrukcji podstawą są specjalne profile aluminiowe, do których mocuje się płyty karton-gips. Podwieszany sufit daje naprawdę ogromne możliwości. Począwszy od tego, że można dzięki niemu ukryć rury, elementy instalacji, a skończywszy na dość dużej swobodzie aranżowania wielkości i kształtu pomieszczenia
Sufit napinany zapewnia dość podobny efekt wizualny, ale jest to zdecydowanie prostsza konstrukcja. Instalacja takiego sufitu nie wymaga wykonania konstrukcji z profili i płyt karton gips. Jest również dużo prostszy, szybki w montażu i pozwala na swobodę w aranżacji oświetlenia, kolorystyce oraz wzorach.

Niebanalny pomysł na sufit w łazience

drewniany sufit

Drewniane stropy idealne w rustykalnej łazience

W łazience można również zastosować kasetony oraz sztukaterie. Mogą być to kasetony z drewna, gipsu albo styropianu. Ze względu na warunki w łazience zaleca się dodatkowe uszczelnienie na łączeniach, dzięki czemu praktycznie eliminuje się zagrożenie pleśnią.
Innym ciekawym pomysłem są odkryte belki stropowe, które doskonale wyglądają w stylowych, rustykalnych łazienkach, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna.

Zdjęcia: digsdigs.com, keramagdesign.com, kolo.com.pl

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *