Dbamy o płytki łazienkowe

Miejsce mokre, kojarzone z dużą wilgotnością i licznymi zabiegami pielęgnacyjnymi, do których konieczne jest użycie wody. To oczywiście łazienka, która znajduje się w każdym mieszkaniu i domu, bez względu na jego metraż. W pewnym sensie jest to pomieszczenie wyjątkowe, dlatego też warto o nie należycie zadbać. Dziś powiemy słów kilka na temat dbania i zabezpieczania płytek łazienkowych.

Rodzaj płytek a pielęgnacja

Czyste płytki ozdobą łazienki
Czyste płytki ozdobą łazienki

Praktycznie każdy typ podłoża powinno się inaczej czyścić i konserwować. Warto o tym wiedzieć, żeby móc przez jak najdłuższy czas cieszyć się z pięknie wyglądających płytek. Pielęgnacja głównych typów przedstawia się następująco:
• Gres (naturalny)- zazwyczaj zmywa się przy pomocy zwykłych (uniwersalnych) środków czyszczących, chyba, że zabrudzenie jest bardzo silne- wtedy też idealnie sprawdzą się preparaty odtłuszczające,
• Gres (polerowany)- odznacza się dużo większą łatwością do zabrudzenia. Brud może dostawać się w mikropory, a także w fugi pomiędzy nimi. Do tego typu podłoża warto używać impregnatów, które odpowiednio zabezpieczą podłoże przed nadmiernym brudzeniem.
• Płytki szkliwione- prosta w obsłudze, nie wymaga specjalistycznych preparatów, do utrzymania jej w czystości wystarczy odkurzacz (bądź miotła) i ciepła woda z delikatnym detergentem. Przetarcie delikatną szmatką lub mopem usunie wszystkie powstałe brudy.

Ochrona i pielęgnacja fug

O ile pozbywanie się brudu, czy nawet przebarwień z płaskich powierzchni, zwykle nie stanowi większego problemu, o tyle fugi, pozostawiają wiele do życzenia i to już kilka tygodni po ich położeniu. Mogą to potwierdzić posiadacze jasnych spoin, którym nie można odmówić elegancji i klasycznego wyglądu, ale również trudności utrzymania ich w ‘ryzach’.
Żeby fugi stanowiły jedność z czystymi kafelkami, należy raz na jakiś czas przeprowadzać akcję reanimacyjną, która pozwoli na cieszenie się nowym blaskiem spoin. Do tego celu warto użyć produktów, które każda kobieta posiada w kuchni. Przydatne okazują się być:

Pielęgnacja fug
Pielęgnacja fug

• ocet- mówi się o nim jako o najstarszym, ale i najskuteczniejszym pogromcy brudu w domach. Do fug zazwyczaj używa się roztworu octu z wodą (1:2). W oporniejszych zabrudzeniach można stosować sam ocet nanoszony przy pomocy szmatki czy wacika kosmetycznego.
• soda oczyszczona- druga pogromczyni brudu, która niczym nie odbiega od octu. Niektórzy ją wybierają ze względu na to, że w sody można szybko przygotować swego rodzaju pastę, którą bardzo wygodnie nakłada się na niewielkie fugi. Sodę można połączyć albo z wodą, albo z wodą i octem. Powstałą papkę nakładamy na spoinę, odczekujemy kilka minut i szorujemy (najlepiej starą szczoteczką do zębów). Całość przecieramy ciepłą wodą i … możemy się cieszyć czystymi fugami !
• proszek do pieczenia- proszek działa bez wspomagaczy. Posypujemy fugę, czekamy i zmywamy !
• sok z cytryny- posiada właściwości wybielające i nadaje się na wszelkie plamki nieznanego pochodzenia.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.