Ogrzewanie podłogowe w łazience – układamy maty grzewcze

Łazienka to miejsce, w którym chcemy mieć ciepło i sucho, a także bezpiecznie. Jeśli będzie przy tym ekonomicznie i ergonomicznie – mamy łazienkę idealną. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na bardzo efektywne i praktyczne rozwiązanie jakim jest ogrzewanie podłogowe. Wbrew pozorom montaż takiego ogrzewania wcale nie należy do wielkich wyzwań – jest to jedna z tych prac, którą można spokojnie wykonać na własną rękę.

podłoga ciepla
Ciepła podłoga w łazience

Praktyczne ogrzewanie podłogowe
Jak wiadomo u podstaw dobrze wykonanej pracy leży zawsze dobry plan. Dlatego w pierwszej kolejności warto rozrysować sobie projekt, na którym zaznaczymy ułożenie mat (pamiętając o tym, ze nie układamy ich pod urządzeniami sanitarnymi). Na planie powinny znaleźć się także punkty połączenia poszczególnych odcinków. Warto także pamiętać, że podłączenia instalacji powinien dokonać jednak fachowiec, zwłaszcza, że bardzo często jest to warunkiem niezbędnym dla uzyskania gwarancji od producenta. Na plus ogrzewania w podłodze zapisuje się natomiast fakt, iż nie trzeba usuwać istniejącej powierzchni, ponieważ maty układa się na zaprawie klejącej. Można również zastosować maty grzejne samoprzylepne.

Ogrzewanie podłogowe – zrób to sam

płytki na podłodze
Maty grzewcze pod płytkami podłogowymi

A zatem plan zrobiony i można przystąpić do właściwych działań. W pierwszej kolejności należy wykonać w podłodze bruzdy – to w nich umieszczona będzie rurka z czujnikiem temperatury. Ważną czynnością jest także doprowadzenie kabla elektrycznego do puszki elektrycznej, w której umieszczony jest termoregulator.
Tyle tytułem wstępnych prac instalacyjnych. Teraz można już przystąpić do przygotowania podłoża pod maty grzewcze. Najważniejsze, aby było ono suche i wyrównane. Na tak przygotowaną powierzchnię można dopasowywać matę grzewczą. Należy dociąć ją do wymiarów i kształtu pomieszczenia, uważając na przewody grzejne. Dopasowaną matę mocno dociskamy do podłogi, a wokół niej prowadzimy kable elektryczne. Należy również umieścić we wcześniej przygotowanej bruździe przewody, które połączą matę z termoregulatorem w puszce.
Działania instalacyjne zakończone, pora na wykończenie naszej podłogi. Na umocowaną matę należy nałożyć zaprawę klejącą i wyrównać ją pacą zębatą. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni można układać np. płytki podłogowe, pamiętając o tym, aby przymocować taśmą kable ułożone w bruździe.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.