Pleśń i grzyb – wróg numer 1 w naszej łazience

Wszyscy wiemy, że skuteczna wentylacja, ochrona przeciwwilgociowa mają kluczowe znaczenie dla bezpiecznej, higienicznej, komfortowej i funkcjonalnej łazienki. Niestety zdarza się czasem, że zabezpieczenia zostały wykonane niedokładnie, ochrona jest nieszczelna i pojawia się problem, jakim jest pleśń oraz grzyb.

W takiej sytuacji należy działać kompleksowo, czyli zarówno na niechciane efekty, jak i na przyczyny problemu. A zatem nie tylko usuwamy widoczne zacieki, zabrudzenia i nalot, ale przede wszystkim poprawiamy system zabezpieczeń przeciw wilgoci oraz wentylację.

wanna
Łazienka to miejsce narażone na wilgoć

zacieki
Warto reagować jak najszybciej i skutecznie

Idziemy na całość – wymieniamy fugi
W zależności od miejsca, rozmiaru i rodzaju zanieczyszczenia, należy zastosować odpowiednie rozwiązanie. Jeśli czarny albo zielony nalot pojawia się na fudze najskuteczniejszą metoda jest jej usunięcie. Następnie trzeba zastosować odpowiedni środek grzybobójczy i dopiero kiedy dokładnie osuszymy powierzchnię można nałożyć nową fugę, np. epoksydową (wysoko odporna na zawilgocenia). Podobnie postępuje się w przypadku zawilgoceń i pleśni na łączeniach silikonowych.

Skuteczne sposoby na czyszczenie fug

odpływ
Można spróbować wyczyścić fugi

Można także spróbować wyczyścić zabrudzone fugi. Najbardziej skuteczne są na pewno preparaty przeznaczone do zwalczania grzybów i pleśni. Najczęściej stosuje się je miejscowo, przez kilka minut, a następnie dokładnie zmywa. Ze względu na to, że są to środki silne działające, żrące, należy zawsze używać gumowych rękawic ochronnych. Po takim czyszczeniu zaleca się zastosowanie impregnatu.
Zawsze warto także wypróbować domowe sposoby na walkę z grzybem i pleśnią. Są co prawda bardziej pracochłonne i czasochłonne, ale na pewno mniej szkodliwe dla dłoni i otoczenia. Możemy zastosować np. proszek do pieczenia, którym posypujemy zabrudzoną powierzchnię, a po ok. 20 minutach zmywamy dokładnie szczoteczką. Bardzo skuteczny preparat przygotujemy używając zwykłego octu spirytusowego rozcieńczonego wodą (1:2). Do silnych zabrudzeń można zastosować papkę przygotowaną z roztworu i sody oczyszczonej. Jak się okazuje zabrudzone fugi można spróbować doczyścić także pastą do zębów – nakładamy solidną porcję i cierpliwie szorujemy szczoteczką. Tak samo można zastosować dobry płyn do naczyń, który usuwa również tłuste plamy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.