Remont łazienki – liczy się dobry plan i organizacja

Stwierdzenie, że remont łazienki jest wielkim wyzwaniem to niewątpliwie truizm. Wiemy, że generuje koszty, zamieszanie, nieporządek i zajmuje sporo czasu. Tym bardziej warto uporządkować sobie odpowiednio wcześniej wszystkie czynności, zaplanować koszty i kolejność zadań. Pamiętajmy także o tym, że nawet jeśli jest się tzw. złotą rączką, niektóre zagadnienia wymagają profesjonalnej porady czy wykonania.

łazienka
Zanim będzie tak, trzeba się sporo napracować

Co robimy i ile to kosztuje
Podstawową kwestią w przypadku każdego remontu, nie tylko w łazience, jest oczywiście dobry plan i kosztorys. Zwłaszcza jeżeli marzy nam się generalny remont łazienki. Wiadomo bowiem, że zajmie dużo czasu, będzie sporo kosztować i trzeba wiedzieć od czego zacząć. Planując wydatki bierzemy pod uwagę koszty materiałów budowlanych, wykończeniowych, ogrzewania, armatury, ceramiki, mebli itp., czyli wszystkiego co ma być nowe w łazience. Nie zapominajmy również o uwzględnieniu kosztów, które mogą pojawić się „po drodze” np. rury do wymiany, nowe gniazdka itp. Taki remont to często także konieczność pewnych przeróbek w instalacjach.

plan i koszty
Zaczynamy od dobrego planu

Zaczynamy od „grubszej roboty”
Nadal najczęściej stosowanym rozwiązaniem w łazienkach są płytki. Wymiana starych na nowe to zadanie, które dobry majsterkowicz wykona samodzielnie bez większych problemów. W pierwszej kolejności należy oczywiście umiejętnie skuć stare kafelki ze ścian i z podłogi. Na tym etapie wykonuje się również niezbędne podtynkowe prace, takie jak chociażby wymiana instalacji wodnej, czyli rur, grzejnika oraz instalacji elektrycznej. To również najlepszy moment na zaplanowany montaż ogrzewania podłogowego. Teraz instaluje się także podwieszany sufit, jeśli taki jest w planach remontowych. Dopiero po wykonaniu takich „grubszych robót” można przystąpić do wykańczania ścian i podłóg.

kafelki
Ściany i podłogi generują najwięcej pracy

Wymagające prace wykończeniowe
Prace wykończeniowe uzależnione są oczywiście od tego czym pokrywamy ściany i podłogi w łazience. Mogą być to płytki podłogowe i ścienne, specjalne panele, tapety czy farby łazienkowe, wykładzina pcv albo impregnowane drewno. Kolejny etap działań remontowych stanowi montaż armatury, a następnie ustawienie mebli. Na deser zostawiamy sobie dekorowanie, dodatki i akcesoria.

hydrauik
Niezbędne będzie fachowe wsparcie

Czasem trzeba zwrócić się do fachowców
Pamiętajmy o tym, że nawet złote rączki potrzebują czasem fachowców. Na pewno wskazana jest współpraca z hydraulikiem i to już na wstępie. Pomoże on zaprojektować czy zaplanować zmiany, a także wyceni instalację w łazience. Przyda się także elektryk, który ustali kosztorys elektrycznych instalacji, począwszy od niezbędnych przewodów, podłączeń, po każde gniazdko, punkt oświetleniowy czy oprawy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.