Dobry sposób na sufit w łazience

Aranżując łazienkę zastanawiamy się nad rodzajem płytek na ścianę, terakoty, myślimy nad tym jaką wybrać kabinę i meble. Pamiętajmy o tym, że bardzo istotnym elementem jest również sufit, który powinien prezentować się ładnie, pasować do wystroju i spełniać wymagania charakterystyczne dla pomieszczeń o większej wilgotności.

Sufit jest równie ważny jak podłoga i ściany, jest płaszczyzną zamykająca całość pomieszczenia. Warto tu uwzględnić również fakt, że ciepło i para wędruje ku górze, a zatem przed łazienkowym sufitem niemałe wyzwania. Każdy materiał stosowany do wykończenia sufitu musi być odporny na pleśń, wilgoć, nie tracić walorów użytkowych i wizualnych

Malowanie farbą

Pokrycie sufitu w łazience farbą to jedna z najpopularniejszych metod wykończeniowych. Należy oczywiście uwzględnić specyfikę warunków i zastosować farby, które sprawdzą się w pomieszczeniu narażonym na kontakt z woda, parą, wilgocią. Obecnie wybór takich produktów jest bardzo szeroki. Na pewno istotna jest wysoka odpornością na ścieranie, dzięki czemu można pomalowaną powierzchnię umyć i szorować. Dobrze jeśli farba należy do I klasy ścieralności. Warto sięgnąć po farby hydrofobowe (wodoszczelne), odporne na wodę i płynne zabrudzenia. Dostępne są też farby paroprzepuszczalne, które pozwalają ścianom oddychać.

Farby lateksowe to emulsyjne farby akrylowe o wysokiej zawartości żywic. Pomalowany sufit zyskuje elastyczną, paroprzepuszczalną, odporną na mycie i szorowanie powłokę. W przypadku sufitu doskonałym wyborem będzie farba lateksowa, biobójcza, z domieszką srebra lub tytanu. Taki produkt gwarantuje dodatkową ochronę przed powstawaniem pleśni oraz działaniem grzybów.

umywalka
Malowanie to metoda prosta, uniwersalna i efektowna

Efektowne belki a może klasyczna sztukateria?

Odkryte belki stropowe to bardzo stylowy sposób na wykończenie sufitu. Szczególnie interesująco prezentuje się w łazienkach loftowych, kiedy zastosujemy typowe elementy konstrukcyjne. Z kolei stropy z belek drewnianych to idealny pomysł na łazienkę retro, vintage czy w stylu rustykalnym.

Sufit w łazience można także zaaranżować nietypowymi dla tego wnętrza materiałami, np. kasetonami z drewna, gipsu albo styropianu. Różnorodność wzorów sprawia, że będą doskonałym wykończeniem aranżacji glamour, eleganckiej, jak również w łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych. W przypadku kasetonów istotne jest dodatkowe zabezpieczenie na łączeniach – uszczelnienie, które uchroni przed powstawaniem pleśni w tych miejscach. Charakter ozdobny ma też sztukateria, którą można wykorzystać zarówno w formie elementów, takich jak np. rozety czy gzymsy, jak i stworzyć z niej większe motywy dekoracyjne.

łazienka drewno
Odkryte belki – bardzo stylowa aranżacja

Sufity napinane i podwieszane

Praktyczny sufit podwieszany powstaje przy wykorzystaniu profili aluminiowych, które są bazą dla mocowanych na nich płyt gipsowo-kartonowych. To nie tylko równa powierzchnia do wykończenia, ale też znakomity sposób na ukrycie rur czy instalacji oświetleniowej albo wentylacyjnej. Taka zabudowa może być kształtowana. Sufit podwieszany pozwala też na optyczną zmianę metrażu (zmniejszenie) i kształtu pomieszczenia.

Sufity napinane dają podobny efekt wizualnie, ale konstrukcja jest inna. Nie potrzebujemy tu stelaży i płyt g-k. Jednocześnie jest to również dobra metoda na schowanie np. pęknięć, rys, nierówności, rur itp. Wizualnie jest to rozwiązanie bardzo efektowne, można np. zastosować nadruki, zamontować oświetlenie LED. Sufity napinane nie wymagają dodatkowego wykończenia, malowania itp.

sufit
Sufit podwieszany – praktyczny i efektowny

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.