Lustro w łazience

Lustro w łazience spełnia wiele funkcji. Wbrew pozorom przydatność nie ogranicza się tylko do porannego golenia pana domu albo szybkiego makijażu przed wyjściem do pracy.

Lustro – dekoracja, mebel, aranżacja

lustro łazienkowe
Lustro to także element wystroju, dekoracja

Lustro w łazience zapewnia odbicie podczas codziennych rytuałów i zabiegów. Odpowiednio wybrane, zastosowane – staje się istotnym elementem aranżacji. Kształt, forma, wielkość, kolor – podobnie jak w innych pomieszczeniach lustro może być stylowe, nowoczesne, designerskie, dodać pomieszczeniu finezji. Bardzo ciekawa jest również zależność – im mniejsza łazienka tym większe lustro. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, umiejętne zastosowanie, rozmieszczenie luster powiększa optycznie nawet bardzo małą łazienkę.

Jak wybrać odpowiednie lustro?
Ważnym kryterium wyboru są wymiary lustra. Wcześniej wspominaliśmy, że duże lustro to optycznie większa łazienka. Ale gabaryty są ważne również ze względu na komfort korzystania przez wszystkich domowników. Łazienkowe lustro powinno mieć co najmniej 45 cm szerokości i 65 cm wysokości. Należy je umieścić tak, aby każdy mógł się w nim przejrzeć. Najprościej będzie jeśli przed zamontowaniem, każdy wykona „próbę generalną” przeglądania się w lustrze. Warto pamiętać, aby lustro wisiało co najmniej 20 cm nad umywalką. Dzięki temu nie będzie cały czas zachlapane.
Bardzo istotnym elementem jest także montaż oświetlenia lustra. Co za tym idzie instalacja elektryczna musi uwzględniać możliwość podłączenia dodatkowych punktów przy lustrze. Najczęściej stosuje się oświetlenie z boków albo na górnej krawędzi lustra. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są lustra z oświetleniem zamontowanym w tafli.

Montaż lustra
Zanim zabierzemy się do pracy, warto starannie przemyśleć sposób montażu. Lustro wklejone w glazurę wygląda bardzo efektownie, ale należałoby zaplanować to zanim położymy płytki na ścianie. Wówczas zostawia się odpowiednią część ściany bez mocowania kafelków.

Lustro i szafka łazienkowa
Lustro i szafka

Lustro można również przykleić do glazury używając jednego ze specjalistycznych klejów – rozpuszczalnikowego, z silikonem neutralnym albo hybrydowego. Klej rozpuszczalnikowy jest najtańszy, szybko wiąże. Ale jest to środek który zawiera agresywną chemię. Klej z neutralnym silikonem łączy szkło i inne materiały budowlane. Jest droższy, ale za to neutralny chemicznie. Ma dłuższy czas wiązania niż klej rozpuszczalnikowy. Najlepsze rozwiązanie, czyli klej hybrydowy, to oczywiście największy koszt. Ale w zamian za to mamy środek, który sprawdza się na każdym podłożu, na zewnątrz i w pomieszczeniach. Jest neutralny i prosty w zastosowaniu.
Inne pomysły na montaż lustra? Proszę bardzo. Można je przekręcić specjalnymi śrubami dystansowymi. Efektownie wyglądają także lustra podwieszane. Mocujemy je wówczas do ścianki albo sufitu na specjalnych, mocnych, stalowych linach. Praktyczne są również lustra samoprzylepne. Są to z reguły niewielkie tafle, ale można z nich ułożyć większą powierzchnię lustra. I wreszcie lustro razem z meblem. Najczęściej są to szafki, które mają lusterka zmontowane w drzwiach.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.