Rury w łazience – ukrywamy czy eksponujemy?

Łazienka to pomieszczenie, w którym nie da się uniknąć układania rur – grzewcze, kanalizacyjne, gazowe – są niezbędne dla funkcjonalności łazienki. Najczęściej chcemy je w praktyczny sposób ukryć, aby nie zaburzały estetyki i aranżacji wnętrza. Choć coraz szersze grono zwolenników mają łazienki w surowej, industrialnej stylistyce, w której rury mogą stanowić element dekoracyjny.

Elementy instalacyjne w łazience

W łazience skandynawskiej, klasycznej, glamour czy retro prawie zawsze chcemy sprytnie zamaskować elementy instalacyjne. Ukryć kable, przewody czy wspomniane już rury. Najbardziej popularnym i praktycznym sposobem jest zastosowanie płyt kartonowo- gipsowych, którymi można je obudować. Zaleca się oczywiście wykorzystanie płyt przeznaczonych do pomieszczenia o podwyższonej wilgotności (zielonych, impregnowanych).

łazienka
Praktyczna zabudowa z płyty kartonowo – gipsowej

Płyta kartonowo – gipsowa

Największe zalety płyty kartonowo – gipsowej to korzystna cena oraz możliwość zastosowania ich nie tylko na powierzchniach płaskich, ale również w przypadku nietypowego kształtu i rozkładu pomieszczenia, konieczności stworzenia łuków, pilastrów, łamań.

Wykonując taką obudowę należy zastosować się do pewnych zasad, które pozwalają np. na łatwy dostęp do ukrytych pod nią instalacji.

  • Nie zabudowujemy instalacji takich jak rury z odpływem wody pod umywalką. Warto zastosować tu np. stelaż z otworami na rury.
  • W przypadku wanny najpierw należy obudować ją zieloną, impregnowaną płytą kartonowo-gipsową, a potem wybranym materiałem wykończeniowym, np. płytkami ceramicznymi. Aby zapewnić sobie dostęp do syfonu najczęściej stosuje się ruchomą, „maskującą” płytkę.
  • Warto wykorzystać praktycznie zabudowę z płyty kartonowo – gipsowej, np. pod punktowe oświetlenie. Można też zawiesić na niej półkę na akcesoria, kosmetyki itp.
umywalka
Rury ukryte w szafce podumywalkowej

Obudowa instalacji pod umywalką

W celu zamaskowania elementów instalacyjnych pod umywalką, można także zamontować tzw. półpostument lub postument albo stelaż instalacyjny. Kolejny praktyczny patent to szafka podumywalkowa, która dodatkowo pomieści np. środki czystości, detergenty itp. Zamawiając taką szafkę na wymiar należy zaznaczyć, że to mebel do łazienki, aby zastosowano materiały odporne na wilgoć.

Rury w łazience industrialnej

Specyfika aranżacji industrialnej sprawia, że elementy instalacyjne mogą być częścią dekoracji, wystroju. Inspirowany wnętrzami fabrycznymi, przemysłowymi styl industrialny pozwala na wyeksponowanie metalowych czy miedzianych konstrukcji. Stalowe elementy, rury, kable mogą być ozdoba ściany w modnej łazience w industrialnym lofcie.

biała łazienka
Rury jako element aranżacji

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.