Stylowa i funkcjonalna łazienka na poddaszu

Poddasze to z jednej strony spore wyzwanie na etapie projektowania i aranżacji, z drugiej zaś, powstają tu niezwykle efektowne i klimatyczne wnętrza. Łazienka na poddaszu nie będzie prosta do urządzenia i zagospodarowania, ale może być funkcjonalnym pomieszczeniem o bardzo oryginalnym wystroju.

Największym wyzwaniem w przypadku łazienki na poddaszu są oczywiście skosy, dlatego tak ważny jest początkowy etap, jakim jest dobry, przemyślany projekt. Pozwoli na optymalne rozmieszczenie sprzętów, mebli, armatury.

Użytkowa powierzchnia łazienki na poddaszu

W łazience na poddaszu pełnowartościowy metraż jest uzależniony od kilku czynników. Jednym z nich jest wysokość ścianki kolankowej łazienki. Wielkość użytkowa pomieszczenia będzie mniejsza, jeśli dach oparty jest na stropie lub na bardzo niskiej ściance – faktycznie mamy wówczas mniej powierzchni niż wynika to z tej liczonej po podłodze. W łazience na poddaszu większość urządzeń montuje się przy ścianach, dlatego wysokość ściany kolankowej ma takie znaczenie.

Niemniej istotny dla użytkowego metrażu jest kształt i kąt nachylenia dachu. Dach czteropołaciowy lub wielospadowy oznacza dwie skośne ściany, a więc większe wyzwanie przy urządzaniu wnętrza. Jeśli dach jest bardziej stromy, wysokość pomieszczenia rośnie, im mniejsze nachylenie dachu, tym mniejsza różnica pomiędzy powierzchnią całkowitą a użytkową, wówczas urządzenie i aranżacja łazienki są łatwiejsze.

łazienka
Skosy to największe wyzwanie na poddaszu

Wanna czy prysznic?

Jak w każdej łazience również tu staje się przed wyborem – wanna czy prysznic. Teoretycznie wanna zajmuje więcej miejsca, ale w łazience ze skosami łatwiej ją ustawić, zmieści się praktycznie w każdym rogu. Montaż kabiny prysznicowej wymaga ściany o wysokości co najmniej 2 metrów, a zatem mamy do dyspozycji tylko dwie ściany. Wanna w łazience na poddaszu powinna stanąć w jej najwyższym miejscu, dobrym rozwiązaniem będzie wanna asymetryczna. Zwolennicy kabiny prysznicowej mogą zdecydować się na specjalne kabiny, np. wyposażone w drzwi ze ściętą od góry obudową. Takie kabiny wykonywane na zamówienie indywidualne, projektowane pod kątem konkretnych pomieszczeń.

wanna
Wannę można ustawić w rogu pomieszczenia

Stelaże na poddaszu

Stelaże w łazience na poddaszu to kolejne niełatwe zadanie. Przy niskich skosach i większym metrażu rozwiązaniem są wolno stojące urządzenia na samonośnych stelażach. Warto także poszukać gotowych urządzeń i konstrukcji, w sklepach znajdziemy dziś coraz więcej produktów dla nietypowych pomieszczeń, np. obniżone stelaże podtynkowe (80 cm wysokości) do WC i bidetów. Można je zamontować przy niskich ściankach kolankowych.

okno
Okno w suficie i jasne kolory

Warto wykorzystać walory poddasza, np. montując okna dachowe, które wpuszczą naturalne światło. Aby rozjaśnić pomieszczenie lepiej pomalować sufit jasnym kolorem, ciemny przytłoczy wnętrze i sprawi, że wizualnie będzie jeszcze niższe.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.