Ciepła łazienka zimą
|Zimą zależy nam na przytulnych, ciepłych wnętrzach. Łazienka należy do tych pomieszczeń, w których komfort termiczny ma szczególne znaczenie. Tymczasem mróz za oknem, zimny wiatr sprzyjają wychłodzeniu wnętrz. Jak zadbać o ciepło i odpowiednią temperaturę w łazience? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i mamy naprawdę wiele możliwości.
Szczelne okna
Jeśli dysponujemy łazienką z oknem, w pierwszej kolejności należy odizolować chłód. Najpierw sprawdzamy czy okno jest idealnie szczelne. Jakikolwiek chłodny powiew oznacza, że trzeba użyć odpowiednich materiałów, np. uszczelek, silikonu i uszczelnić okno.
Kolejna kwestia to zimna tafla szkła, która również obniża temperaturę w pomieszczeniu. Izolację termiczną szyby zapewni m.in. oklejenie jej specjalną folią okienną, którą bez trudu można usunąć po sezonie jesienno – zimowym.
Ogrzewanie w łazience
Poza uszczelnieniem okna komfort termiczny zapewnią także źródła ciepła w łazience.
Ogrzewanie podłogowe
Za najskuteczniejszą metodę grzania uważa się ogrzewanie podłogowe zasilane energią elektryczną. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż taka instalacja wymaga poważnych prac remontowych. Maty grzewcze układa się bowiem bezpośrednio pod posadzką i dopiero na nich można położyć właściwe materiały wykończeniowe, np. płytki podłogowe.
Grzejniki łazienkowe
Nowoczesne grzejniki łazienkowe są nie tylko efektywne, wyposażone w termostat czy energooszczędne. Mogą również stanowić element dekoracyjny dopasowany do stylistyki wnętrza. Designerskie modele mają np. formę prostego, szklanego panelu albo oryginalnej grafiki czy obrazu. Biorąc pod uwagę aspekt czysto praktyczny, najlepszym rozwiązaniem są jednak tradycyjne grzejniki drabinkowe, które można wykorzystać jako suszarkę na ręcznik czy małe pranie
Inne rodzaje grzejników do łazienki
Grzejników elektrycznych można używać zawsze, kiedy zależy nam na podniesieniu komfortu termicznego w łazience. Szeroki asortyment modeli (rodzaj, gabaryty, wzór) pozwala na dopasowanie ich do każdej łazienki, nawet przy niewielkim metrażu. Dodatkowy grzejniki elektryczny naścienny będzie doskonałym rozwiązaniem w małym pomieszczeniu. Warto wybrać taki model grzejnika, który ma na wyposażeniu termostat – można wówczas ustawić pożądaną w danym pomieszczeniu temperaturę. Oczywiście pamiętamy o tym, aby wybrać grzejnik o podwyższonej odporności na wilgoć.
Specyficznym modelem są grzejniki konwektorowe z wbudowaną płytą grzewcza albo grzałką. Ich zaletą jest szybkie nagrzewanie pomieszczenia, a mankamentem fakt, że szybko stygną.
Przeciwieństwem jest grzejnik olejowy, który wygląda jak kaloryfer, ale źródłem ciepła jest tu nagrzewający się olej. Potrzebuje więcej czasu, żeby się rozgrzać, ale o wiele dłużej utrzymuje ciepło. Pobiera energię tylko do czasu osiągnięcia określonej temperatury, a potem długo oddaje ciepło.
Lampy grzewcze to ciekawe i praktyczne połączenie dodatkowego oświetlenia ze źródłem ciepła. Nagrzewają się bardzo szybko, mogą być wyposażone w termostat i timer. Promiennik podczerwieni, który działa jak promienie słoneczne ogrzewając wszystko, co znajduje się w zasięgu podczerwieni.