Praktyczne maty grzewcze

Ogrzewanie, które jest efektywne, ekonomiczne i ekologiczne – takich rozwiązań szukamy. W przypadku łazienki dobrym pomysłem są tzw. maty grzewcze, które mogą stanowić tu jedyne źródło ogrzewania.

Mata grzewcza – podstawowe informacje

Mata grzewcza składa się z siatki z tworzywa sztucznego, w którą zamontowano przewody grzejne. Ich moc wynosi od 60 do 200W/m2, co pozwala na zastosowanie ich w różnych wnętrzach. Przewody łączą się z kablem zasilającym, który włącza się bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.

Maty dostępne są w różnych długościach, a ich szerokość zawsze wynosi 0,5 metra. Można je docinać według potrzeb, tak aby dopasować do metrażu, uważając przy tym na to, aby nie przeciąć przewodów grzejnych. Maty grzewcze mogą być samoprzylepne lub do mocowania za pomocą zaprawy klejowej.

mata
Mata grzewcza składa się z siatki z tworzywa sztucznego i przewodów grzejnych

Maty grzewcze – za i przeciw

Bez wątpienia jest to ten rodzaj ogrzewania, który ma zdecydowanie więcej zalet. Od strony czysto użytkowej docenimy na pewno przyjemne, komfortowe ciepło dla stóp, tak istotne szczególnie w łazience. Praktyka pokazuje, że dzięki temu można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Maty grzewcze w niewielkiej łazience to również większa przestrzeń, ponieważ nie są potrzebne inne grzejniki. Nie zapominamy również o tym, że ten typ ogrzewania nie emituje szkodliwych gazów, a zatem jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego.

Warto tu również wspomnieć o tym, że maty grzewcze mogą być instalowane w istniejących budynkach, nie trzeba ich montować na etapie budowy, tak jak ma to miejsce w przypadku wodnego ogrzewania odłogowego. Ponadto sam montaż jest stosunkowo prosty i można go wykonać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że dla ważności gwarancji mat grzewczych konieczne jest podłączenia instalacji do prądu przez elektryka z uprawnieniami.

Wśród mankamentów wymienia się przede wszystkim trudny dostęp do całej instalacji. Choć jest to raczej bezawaryjny typ ogrzewania, w razie problemów i konieczności naprawy trzeba usuwać płytki albo panele z całej podłogi.

kobieta
Zapewniają komfortową, przyjemną i ciepłą podłogę

Maty grzewcze – rodzaje i montaż

Gotowy zestaw składa się z mat grzewczych oraz regulatorów temperatury. Ze względu na sposób zasilania możemy wybrać maty jednostronnie albo dwustronnie zasilane. Maty jednostronne są łatwiejsze w montażu, ponieważ mają tylko jeden kabel zasilający. W przypadku dwustronnych, z dwoma kablami, zachodzi konieczność takiego dopasowania, aby początek i koniec przewodów znalazły się jak najbliżej podłączenia do puszki elektrycznej. Atutem tego rozwiązania jest jednak to, że są cieńsze, a zatem sprawdzą się tam, gdzie zastosowania nie można znacznie podnieść poziomu podłogi.

łazienka
Matę można montować samodzielnie, sprawdza się w małych łazienkach

Porada: Kupując maty warto starannie obliczyć długość rolki potrzebnej do danego pomieszczenia, bardziej ekonomiczny jest zakup większego zestawu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.