Wodomierze – rodzaje, wybór

Wodomierz to urządzenie, które pozwala na dokładny pomiar zużywanej wody. Warto je zainstalować zarówno w mieszkaniach w blokach czy kamienicach, jak również w domu jednorodzinnym. Dzięki temu można kontrolować zużycie wody, poszukać oszczędności również w tym obszarze.

Wodomierze są niezbędnym przyrządem, kiedy opłaca się rachunki według zużycia wody. W zależności od potrzeb montuje się oddzielne liczniki do zimnej i ciepłej wody albo tylko jeden – dla wody zimnej. To drugie rozwiązanie znajduje zastosowanie, jeśli samodzielnie podgrzewa się wodę (np. piecem elektrycznym) albo używa się centralnego ogrzewania.

woda
Wodomierz – licznik zużycia wody

Rodzaje wodomierzy

Wodomierze można podzielić według różnych kryteriów, poniżej najważniejsze kategorie.

Liczniki wody suchobieżne i mokrobieżne

Wodomierze suchobieżne montuje się na rurkę od strony zewnętrznej, a zatem liczydło jest w części suchej, wirnik przekazuje dane za pomocą sprzęgła magnetycznego. W przypadku liczników mokrobieżnych zarówno liczydło, jak i wirnik umieszcza się w komorze, przez którą przepływa woda. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o wodomierze mokrobiezne podstawowym mankamentem jest fakt, że są narażone na zanieczyszczenia (np. kamień), jakie niesie ze sobą woda. Zapchanie wirnika może w takiej sytuacji powodować zafałszowanie odczytów. Z kolei suchobieżny licznik z układem magnetycznym to możliwość manipulowania, nawet przypadkowego przekłamania pod wpływem działania magnesu zewnętrznego. W tym przypadku warto rozważyć zakup wodomierza antymagnetycznego w specjalnej obudowie.

inkasent
Nowoczesne wodomierze – pozwalają zdalnie pobierać odczyty

Wodomierze elektryczne i radiowe

Ta klasyfikacja dotyczy sposobu zasilania i odczytu. Liczniki elektryczne mają czytelny wyświetlacz, konsolę, która dostarcza wielu danych, takich jak chociażby czas działania, przepływ wody ciepłej i zimnej, ciśnienie. Nowoczesne modele pozwalają także poznać znaleźć statystyki dotyczące zużycia wody. Wodomierz radiowy znajduje zastosowanie w budynkach wielomieszkaniowych, ponieważ można pobierać z niego dane zdalnie.

Wodomierze skrzydełkowe i śrubowe

Ten podział dotyczy budowy wirnika. Wodomierze skrzydełkowe znajdują zastosowanie przy mniejszych przepływach wody, bardziej wydajne są modele wielostrumieniowe. Z kolei liczniki wody śrubowe wykorzystuje się często w przemyśle, są przystosowane do przepływów o bardzo dużym ciśnieniu.

wodomierz
Jak wybrać odpowiedni wodomierz?

Jak wybrać wodomierz?

W sklepach znajdziemy bardzo szeroki asortyment wodomierzy, w różnorodnych cenach. Aby wybrać odpowiedni model warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • warunki montażu – wielkość urządzenia i dostęp do przewodów,
  • sposób eksploatacji,
  • średnicę nominalną – średnica rurki, na której będzie zamontowany,
  • przepływ nominalny, czyli przepływ, który może wychwycić licznik – przyjmuje się, że dla domów jednorodzinnych wartość ta wynosi 2,3 m3/h, maksymalnie do 2,5 m3/h , a w mieszkaniach 1-1,5 m3/h.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.