Mata grzejna kontra zaparowane lustro

Zaparowane lustro w łazience, poszukiwanie swojego odbicia podczas porannej toalety, golenia czy makijażu. Znamy to, nieprawdaż? Nawet jeśli łazienka jest wyposażona w sprawny system wentylacji. Duża wilgotność, ciepło wystarczą, aby lustro wyglądało jak z mlecznego szkła. Jak się okazuje można rozwiązać ten problem, dzięki zastosowaniu maty grzejnej.

lustro
Sytuacja idealna – czyste lustro

Elektryczna mata ogrzeje lustro
Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie elektrycznej maty grzejnej, którą należy umieścić oczywiście pod lustrem. Jak łatwo się domyślić, wyższa temperatura ogrzewa taflę lustra i zapobiega skraplaniu się wody. Oczywiście najlepiej jest zdecydować się na montaż takiej maty na etapie wstępnych prac remontowych albo w łazience w stanie surowym. Wówczas wszystkie elementy instalacji, przewody możemy schować pod okładziną. Ale nie martwmy się, w gotowej łazience również można skorzystać z takiej praktycznej opcji.

Montujemy matę grzejną i lustro

suszy włosy
Dobra widoczność w lustrze ma znaczenie

Jeśli nasze łazienkowe zwierciadło jest zawieszane na ścianie, najlepszym rozwiązaniem jest użycie samoprzylepnej folii grzejnej, która umieszcza się na tylnej powierzchni lustra. Nieco więcej zachodu będzie, jeśli lustro ma być przyklejone do ściany. W takiej sytuacji należy matę grzejną zatopić w warstwie kleju, a miejsce pod lustro bardzo dokładnie oczyścić z pyłu, kurzu, potem zagruntować. Aby mata grzejna była jak najlepiej umocowana należy wybrać zaprawę klejową elastyczną, o wysokiej przyczepności, np. stosowaną w montażu ogrzewania podłogowego. Klej rozprowadza się równomiernie na przygotowanym podłożu i wtapia się w niego matę. Pamiętajmy o pozostawieniu przyklejonej maty na co najmniej dobę, zanim zamontujemy lustro (zaleca się użycie specjalnych, szybkowiążących klejów.)

zaparowane lustro
Wygląda sympatycznie, ale trudno się przejrzeć

Ekonomiczna mata elektryczna
Elektryczna mata grzejna jest rozwiązaniem skutecznym i dość ekonomicznym. Najczęściej podłącza się je do głównego włącznika w łazience, co oznacza, że mata grzeje tylko wtedy, kiedy włącza się światło. Standardowo mata ma moc około 60W, a więc pobór mocy jest na poziomie zwyczajnej żarówki.




Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.