Nowoczesna i bezpieczna łazienka dla dzieci

Jeżeli metraż na to pozwala można urządzić łazienkę dla dzieci. Ze względu na specyfikę aranżacji oraz inwestycji (na lata) warto postawić na rozwiązania, które będą praktyczne i bezpieczne dla najmłodszych, ale sprawdzą się też dla starszych dzieci. Wystrój adekwatny do wieku można stworzyć za pomocą kolorowych elementów, dodatków tematycznych, zabawnych akcesoriów.

W łazience dla dzieci kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo, ale zadbajmy również o to, aby była to przestrzeń, która pozwala na coraz większą samodzielność i uczy zasad higieny. W przypadku najmłodszych – przez zabawę. Wanna czy kabina wyposażone w specjalne kąpielowe akcesoria sprawią, że czas spędzony w łazience będzie świetną zabawą i stanie się miłym nawykiem.

ręczniki
Niezbędne są zabawki i kolorowe dodatki

Łazienka z przyszłością

Warto tak zaprojektować i dopasować wyposażenie łazienki, aby mogły z niej korzystać kilkulatki, ale też starsze pociechy za parę lat. Można zatem zamontować ceramikę na standardowych wysokościach:

  • umywalka – 84-85 cm,
  • miska toaletowa – 42-44 cm

Rozwiązaniem dla mniejszych dzieci jest zakup mobilnych akcesoriów, które umożliwią maluchom korzystanie ze standardowych sanitariatów. Przede wszystkim warto kupić podnóżki i stołki oraz nakładki na WC.

dziecko
Wanna to przestrzeń do kąpielowych zabaw

Wanna albo prysznic w łazience dla dzieci

Wielu rodziców decyduje się na wannę, ponieważ zapewnia przestrzeń do kąpielowych zabaw, za którymi dzieci przepadają. Jeśli metraż łazienki ogranicza możliwości aranżacyjne można wybrać kabinę z wysokim brodzikiem (co najmniej 30 cm wysokości) albo głębszym basenikiem. Dobrą zabawę w kabinie zapewnimy także montując w niej deszczownicę. Takie rozwiązanie sprawdzi się również za kilka lat, umożliwi szybki prysznic i relaksujący natrysk. Zarówno przed wanną, jak w kabinie natryskowej powinny znaleźć się specjalne maty antypoślizgowe, które mogą stanowić dodatkowy, dekoracyjny element wystroju.

Bezpieczne baterie

Na pewno warto zainwestować w bezpieczne baterie elektroniczne albo z termostatem. Pozwalają one na zaprogramowanie i utrzymanie stałej temperatury, która nie zmieni się nawet jeśli spadnie ciśnienie wody. Na ogół zakres temperatur wynosi od 15°C do 60°C, z dokładnością do 1°C. W przypadku dzieci wszelkie zabezpieczenia przeciw zmianie ustawionych parametrów są jak najbardziej wskazane. Bateria prysznicowa z termostatem to na pewno potrzebny zakup w łazience dla dzieci – utrzymanie stałej temperatury pod prysznicem jest najważniejsze.

woda
Bezpieczne baterie z termostatem to potrzebny zakup

Nowoczesne rozwiązania w łazience dla dzieci

Ciekawą propozycją są urządzenia do montażu i regulacji wysokości urządzeń sanitarnych i sterowana elektronicznie armatura. Na rynku dostępne są mi.in. stelaże do umywalki czy miski ustępowej. Po naciśnięciu przycisku opuszczają się albo podnoszą w zakresie nawet do 20 cm w przypadku umywalki czy 8-10 cm dla sedesu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.