Dlaczego warto wybrać wannę

Omawiając kwestię wyposażenia i aranżacji łazienki dość często poruszamy temat wyboru między montażem kabiny prysznicowej a wanną. Zastanawiamy się kiedy, gdzie  dlaczego lepiej wybrać natrysk albo kąpiele w wannie. Z reguły więcej praktycznych i ergonomicznych argumentów za zdobywają kabiny, a wanny uznaje się za mniej funkcjonalne, chociażby w kontekście niezbyt imponującego metrażu standardowej łazienki.

Tym razem spójrzmy na to zagadnienie inaczej i rozprawmy się z niektórymi, nie do końca słusznymi opiniami, na temat wyboru i montażu wanny.

Na pierwszy ogień weźmy pierwszy argument jaki zawsze pada, czyli wanna jest rozwiązaniem przeznaczonym do dużej łazienki. Wystarczy zajrzeć do sklepów czy na strony internetowe producentów ceramiki sanitarnej, aby przekonać się, że oferta jest jak najbardziej na miarę również małych pomieszczeń. Na uwagę zasługują przede wszystkim wanny asymetryczne, które doskonale pasują do wnęk i kątów, wykorzystują każdą wolną przestrzeń. Są przy tym na tyle małe, że zmieszczą się na niewielkim metrażu, a jednocześnie zapewnią wygodną kąpiel (wymiary np. 70-95 cm i długości do 140-150 cm). Mamy nawet wanny o jednym zwężonym boku oraz kwadratowe o gabarytach brodzików (80×80 cm).

asymetryczna

Dobrym rozwiązaniem są wanny asymetryczne

Kolejny mit mówi, że kąpiel w wannie to zawsze duże zużycie wody. Niektórzy mówią, że jest to nawet trzykrotnie większa ilość wody niż w czasie natrysku. Pamiętajmy jednak, że nie musimy napełniać wanny po brzegi, a o ekonomiczne podejście warto zadbać także stosując nowoczesne baterie np. z napowietrzaczem lub termostatem. Zawsze można także zamontować na wannie przesuwny prysznic albo parawan, dzięki czemu mamy 2 w 1, czyli wannę i strefę prysznicową.

z prysznicem

Warto wydzielić w wannie strefę prysznicową

Wanna nie jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem dla seniorów i dla dzieci –  rozprawmy się również tą tezą. Wanna dla seniora powinna być po prostu niższa. Na rynku dostępne są modele, których górna krawędź jest na poziomie 50-60 cm. Można także zamontować uchwyty ścienne oraz wygodne, wyprofilowane siedzisko. Jeśli chodzi o dzieci na pewno kąpiel będzie dla nich przyjemniejsza i bardziej komfortowa niż natrysk. Aby było bezpiecznie zadbajmy o antypoślizgową powierzchnię (np. wanny akrylowe, specjalne maty).

bezpieczna wanna

Bezpieczna wanna dla seniora

Niektórzy twierdzą, że duża powierzchnia wanny to wyzwanie jeśli chodzi o czyszczenie i zachowanie higieny. Tymczasem nowoczesne modele są wykonane z materiałów (np. akryl), które nie wchodzą w reakcję ze środkami chemicznymi, nie tworzą się na nich osady, ich powierzchnia jest gładka i nie osadzają się na niej mikrozanieczyszczenia. Wanna ma też zdecydowanie mniej „zakamarków”, w których może ukryć się osad, kamień czy brud.

Wannę łatwo utrzymać w czystości

Wannę łatwo utrzymać w czystości

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *