Obróbka płytek – narzędzia i podstawowe prace

Obróbka płytek to jedno z podstawowych zadań, przed jakim staje każda „złota rączka”. Niezbędny jest oczywiście zestaw narzędzi, ale także wiedza jak je zastosować i jak wykonać najważniejsze prace związane z wykończeniem łazienkowych ścian i podłóg.

narzędzia

Bez narzędzi ani rusz!

Narzędzia do obróbki płytek
Oczywiście każdy domowy majsterkowicz musi posiadać niezbędne wyposażenie. Kompletny zestaw narzędzi kupimy dziś praktycznie w każdym markecie budowlanym, możemy także zamówić je bez wychodzenia z domu, w dobrych sklepach internetowych. W takim domowym warsztacie powinny znaleźć się na pewno:
• narzędzia ręczne: nóż szklarski, szczypce glazurnicze, piła kabłąkowa z brzeszczotem wolframowym, gilotyna;
• narzędzia elektryczne: pilarka do glazury, szlifierka kątowa, frezarka do płytek;
• osprzęt: wycinak do glazury, wiertła do szkła, otwornice, tarcze szlifierskie.

cięcie płytek

Cięcie płytek – co warto wiedzieć

Cięcie płytek – najważniejsze zasady
Jednym z najważniejszych zadań związanych z obróbką i układaniem glazury jest cięcie płytek. Najprostsza metoda na prawidłowe przecięcie płytki polega na wykonaniu na wierzchniej stronie płytkiego nacięcia nożem szklarskim. Następnie podkłada się pod spód wiertło lub kawałek drutu i naciska zdecydowanie. Płytka przełamie się wówczas równo na dwa kawałki. Ewentualne nierówności można odłamać szczypcami.
A jak uciąć wąskie kawałki płytki? Najlepiej użyć w tym celu gilotyny. Jeśli powstaną jakieś nierówności na brzegach uciętych kafelków możemy wygładzić je szlifierką kątową, strugiem, kamieniem szlifierskim lub szlifierką elektryczną. Stosując szlifierkę pamiętajmy o unieruchomieniu płytki np. w imadle stołowym.

płytki

Jak wiercić otwory w płytkach na ścianie?

Jak wiercimy otwory w płytkach
Domowa złota rączka musi także potrafić nawiercić otwory w płytkach. W przypadku płytek już naklejonych na ścianę robimy to najwcześniej po kilku dniach od montażu. W tym celu zaznaczmy miejsce na otwór, tak aby widoczny był mały odprysk. Po wybraniu odpowiedniego wiertła wykonujemy otwór wiertarką. Początkowo na małych obrotach, bez udaru. Po przewierceniu najtwardszej warstwy można przełączyć urządzenie na wyższe obroty, ale udar włącza się dopiero po przejściu przez płytkę. Jeśli musimy wykonać większy otwór należy zrobić to na 2 razy – najpierw mniejszym, a potem większym wiertłem. Do największych średnic stosuje się otwornicę albo wycinarkę do otworów. Niestandardowe półkola można wyciąć szczypcami i wygładzić kamieniem szlifierskim.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *