Dobry wybór – nowa bateria łazienkowa

Remont łazienki to wiele poważnych decyzji, niebagatelne wydatki. Nic więc dziwnego, że „drobiazgi” takie jak zakup baterii umywalkowej zostawiamy sobie na później. Na ogół kończy się to tak, że na finiszu remontu chcemy mieć go już za sobą i nie przywiązujemy większej wagi do starannego wyboru. Tymczasem okazuje się, że skutki takiej niefrasobliwości mogą być poważniejsze niż armatura, która nie pasuje do wnętrza.

Konsekwencje zakupu „na chybcika” mogą być naprawdę poważne i długofalowe. Przeciekający kran to wysokie rachunki za zużycie wody, konieczność zakupu nowej baterii to wydatki i konieczność montażu. W najgorszym wypadku może dojść do zalania łazienki, a także sąsiada poniżej. Przyjrzyjmy się zatem na co zwracać uwagę i czego unikać przy wyborze armatury.

stylowa bateria

Bateria powinna pasować do aranżacji wnętrza

Nie kupuj za pięć dwunasta
Jak łatwo się domyślić podstawowym błędem jest pozostawienie decyzji i zakupu na ostatnią chwilę. Poświęćmy jej sprawiedliwie, tyle samo czasu co płytkom czy nowej wannie. Zwróćmy uwagę na takie kryteria jak szczelność, jakość, oszczędność, trwałość oraz odpowiednie wymiary i sposób montażu (rodzaj przyłącza). Istotna jest także odpowiednio wyprofilowana wylewka i jej długość – dopasowana do wielkości misy.

bateria 2 kurki

Baterie dwukurkowe są efektowne, ale mniej ekonomiczne

Złoty środek – wygodnie i ekonomicznie
W ofercie sklepów znajdziemy dziś wiele modeli. Niektóre z nich są efektowne, inne praktyczne, oszczędne albo ergonomiczne. Naszym zadaniem jest wybór złotego środka, czyli armatury, której będzie wygodnie używać. Ale jednocześnie będzie ekonomiczna w eksploatacji. Taką decyzje podejmujemy np. wybierając między baterią jedno- albo dwukurkową. Wygodniej używa się baterii z jednym uchwytem. Jest to również rozwiązanie, dzięki któremu szybciej ustawimy temperaturę, co za tym idzie zmniejszymy efektywnie zużycie wody.

Rozważnie i stylowo

bateria podswietlona

Awangardowo i oryginalnie

Kupujemy oczywiście oczami, szczególnie, że łazienki to dziś szerokie pole do popisów aranżacyjnych. Niemniej jednak najistotniejsze są praktyczne aspekty. Bierzemy zatem pod uwagę zastosowane materiały, trwałość, udzielane gwarancje. Dobra bateria będzie nam służyła latami, pod warunkiem, że dokonamy przemyślanego wyboru. Nie oznacza to oczywiście, że design jest zupełnie nieistotny. Pierwsza selekcja pod względem jakości i technologii pozwoli nam wybrać baterię, która będzie zarówno wysokiej klasy, jak i dopasowana stylistycznie do umywalki oraz całej łazienkowej aranżacji. Wybieramy m.in. spośród baterii w chromie, mosiężnych, miedzianych, w kolorze złota, czarnych, białych i w coraz szerszej palecie barw, oferowanej przez producentów Mamy też baterie nowoczesne, retro, klasyczne, awangardowe itp.

bateria

Nowoczesne baterie są stylowe i praktyczne

Jakość kosztuje (w granicach rozsądku)
Na pewno nie należy kierować się jedynie ceną. Najtańsze produkty mogą być wyprodukowane np. ze znalu, czyli materiału o niskiej trwałości, zwłaszcza przy wyższym ciśnieniu wody. Tanie baterie to również niższej jakości elementy konstrukcyjne, co w trakcie eksploatacji skutkuje np. nieszczelnościami, przeciekaniem. Aspekt ekonomiczny powinien raczej dotyczyć kosztów eksploatacji na dłuższą metę. Droższe baterie renomowanych firm to nowoczesne rozwiązania, np. baterie z termostatem, bezdotykowe, z aeratorem itp.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *