Montaż baterii umywalkowej – zrób to sam

Wiele domowych (łazienkowych) prac można wykonać samodzielnie. Wymierną korzyścią są zaoszczędzone pieniądze, a satysfakcja to równie istotny bonus. Jednym z takich zadań jest montaż baterii umywalkowej. Dzięki praktycznym wskazówkom instalacja nie będzie trudna, wystarczą podstawowe narzędzia i dokładność.

Wybieramy baterię
Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniej baterii. Może być to system ścienny albo stojący (sztorcowy). Należy zatem zmierzyć na jakiej wysokości zamontowano rury doprowadzające zimną i ciepłą wodę. Ścienne baterie wybieramy, kiedy rury biegną powyżej umywalki, natomiast bateria stojąca będzie odpowiednia, gdy rury zainstalowano poniżej. W asortymencie dostępnym w sklepach znajdziemy również baterie o różnej ilości otworów. Baterie stojące mogą być jednootworowe (strumień i temperaturę wody regulujemy uchwytem) albo dwuotworowe (mogą mieć dwa pokrętła – do ciepłej i zimnej wody). Z kolei ścienne armatury umywalkowe mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła wody.

ścienna bateria

Jedną z opcji są baterie ścienne

Bateria wybrana – można przystąpić do zasadniczych działań.
Baterie stojące umieszcza się w otworach wykonanych nad umywalką. W przypadku jednootworowych mamy specjalne wejście na przewody doprowadzające wodę. Następnie wsuwamy wężyki do otworu montażowego w umywalce i nakładamy na wystający od spodu wkręt specjalną gumową podkładkę. Kolejny krok to montaż tulejkowej nakrętki, która zapobiega przeciekom oraz podłączenie elastycznych przewodów do instalacji wodociągowej.
Bateria dwuotworowa – przyłącza proste należy umieścić w otworach montażowych w umywalce i zamocować je przy użyciu nakrętek, którymi montujemy też baterię. Połączenia dodatkowo zabezpieczamy płaskimi uszczelkami. Na zakończenie nakręcamy końcówkę instalacji wodociągowej na przyłącza proste.
Baterie ścienne montuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. W tym celu najpierw wkręcamy przyłącza mimośrodowe do końcówek instalacji wodociągowej. Należy uszczelnić połączenia gwintowe (np. taśmą teflonową lub włóknami konopnymi). Przyłącza powinny tworzyć kąt prosty ze ścianą, a korpus baterii ma być zamocowany poziomo. Należy zwrócić uwagę na rozstaw podłączeń wody zimniej i ciepłej, standardowo jest to 15 cm (dopuszczalne odchylenie wynosi 2 cm). Na przyłącza nakręca się rozety, pamiętając o uszczelkach z filtrem. Dokręcając baterię do mimośrodów używajmy specjalnych plastikowych osłonek, aby nie porysować baterii kluczem.

bateria stojąca

Wybór baterii ma wpływ na sposób montażu

Sprawdzamy szczelność
Ostatni, bardzo ważny etap, to sprawdzenie szczelności. W tym celu puszczamy silny strumień wody i obserwujemy czy nigdzie nie ma przecieków. Taki test warto powtarzać raz na jakiś czas – uszczelki zużywają się, a osad pojawiający się na baterii może oznaczać że jest nieszczelność i czas na wymianę uszczelek.

umywalka

Na zakończenie sprawdzamy szczelność

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *