Płytki łazienkowe stare i nowe

Omówiliśmy już problem, jakim może być jedna czy kilka uszkodzonych płytek. Podsunęliśmy rozwiązanie, które oszczędzi wysiłku i wydatków. Nie trzeba bowiem skuwać całej ściany, wystarczy wymienić pęknięte kafelki. Jak się okazuje można również całkowicie zmienić wygląd ścian w łazience, zamontować nowe płytki bez konieczności kucia starych kafelków, co zawsze pociąga za sobą zarówno koszty, jak i naprawdę dużo pracy i jeszcze więcej sprzątania.

Stare płytki pod nowymi
Wszelkie poważne prace remontowe czy aranżacyjne w łazience kojarzą nam się z dużymi wydatkami i równie obciążającymi pracami oraz z nieuniknionym bałaganem. Czasem są to prace takie jak montaż ceramiki, kabiny, nowych grzejników. Innym razem wyzwanie, które można sobie znacznie ułatwić, czyli nowe płytki łazienkowe. Tak naprawdę nie musi być to całkowita wymiana, można wybrać rozwiązanie „w pół drogi”, ale również skuteczne i efektowne, czyli ułożenie nowej warstwy płytek na starej glazurze.

nowe kafelki
Chcemy, aby płytki pokrywały całą ścianę

Rozwiązanie do każdej łazienki
Jednym z problemów, który może od razu stanąć na drodze do zastosowania tego prostszego rozwiązania, jest fakt, że w niektórych łazienkach płytki były układane tylko w mokrych strefach albo jedynie do pewnego poziomu. Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym, możemy również w takiej sytuacji ułożyć nowe płytki aż po sam sufit. Oczywiście należy wówczas wypełnić tynkiem wolne miejsce między starą glazurą a sufitem, wyrównując w ten sposób podłoże pod nowe kafelki.
Jak się okazuje całe remontowe przedsięwzięcie można również wykonać samodzielnie. Oczywiście jeśli ma się tzw. smykałkę do tego rodzaju prac. Nie trzeba także martwić się, że układając nowe płytki na starej glazurze zmniejszymy przestrzeń łazienki, która z reguły jest jednym z najmniejszych pomieszczeń. Stosując nowoczesne, elastyczne zaprawy wystarczy ułożenie ok. 3-4 mm warstwy, aby nowe kafelki utrzymały się na ścianie.

Układamy nowe płytki na starych

zaprawa
Odpowiednia zaprawa na stare płytki

Pora zatem przekonać się, że odświeżenie łazienki wcale nie musi oznaczać wielkich wydatków i góry gruzu. Zanim przystąpimy do właściwych prac związanych z nowymi ścianami w łazience, należy w pierwszej kolejności odtłuścić powierzchnię płytek oraz usunąć ewentualny kamień. Jeśli są jakieś braki, ubytki trzeba je zaszpachlować i wyrównać. Na tak przygotowanym podłożu można będzie układać płytki. Najpierw warto „na sucho” rozplanować rozkład kafelków, odkurzyć je i naszykować do układania. Dopiero wtedy nanosimy odpowiednią zaprawę klejową. Pamiętajmy

nowa łazienka
… i łazienka jak nowa

o tym aby jednorazowo przygotować taką ilość zaprawy, która wystarczy na maksimum 3 godziny pracy. Rozrobioną zaprawę nakładamy na ścianę (warstwa o grubości 3-4mm) i wyrównujemy szpachlą. Nowe płytki układamy w ciągu ok. 20 minut od nałożenia zaprawy i mamy mniej więcej 10 minut na ewentualne wyrównanie, poprawianie płytek. A zatem spokojnie zdążymy ułożyć je jak należy. Po 24 godzinach zaprawa zwiąże kafelki z podłożem i można przystąpić do wielkiego finału – nakładania fugi pomiędzy płytkami.
W ten sposób oszczędzamy sobie dużo pracy, sporo funduszy zostaje w kieszeni, a domowe złote rączki oszczędzają również na kosztach związanych z robocizną.

Zdjęcia: kolo.com.pl, Shutterstock, showerremodel.org

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.