Grzejniki łazienkowe – przygotowanie do zimowego sezonu grzewczego

Za oknami coraz zimniej, przed nami sezon grzewczy, powinniśmy zatem przygotować grzejniki (również łazienkowe) do wytężonej pracy. Kontrolę, oczyszczenie czy odpowietrzenie tradycyjnych grzejników można przeprowadzić na własną rękę, a systematyczność w tym zakresie sprawi, że urządzenia będą sprawne.

Grzejniki należy czyścić – teoretycznie wszyscy o tym wiedzą, w praktyce wygląda to różnie, a przecież grzejniki łazienkowe, podobnie jak inne elementy wyposażenia, również zbierają kurz. Wpływa to nie tylko na ich działanie, ale może przyczyniać się do wzmożonych dolegliwości u osób z problemami alergicznymi. A zatem zaczynamy od podstaw, czyli dokładnie myjemy grzejniki, wszędzie – również w miejscach, które przy standardowym sprzątaniu omijamy. Grzejniki łazienkowe możemy umyć po prostu ciepłą wodą z dodatkiem zwykłego detergentu (np., płynem do naczyń).

grzejnik biały

Grzejniki czyścimy dokładnie – również w trudno dostępnych miejscach

Ważnym etapem jest też sprawdzenie stanu technicznego, ze szczególnym naciskiem na zawory, głowicę i elementy sterujące. Pamiętajmy, że termostat to także rozwiązanie, które gwarantuje nam ekonomiczne korzystanie z ogrzewania. Kontrola grzejników to dobra okazja, aby przyjrzeć się szczelności okna, o ile mamy takowe w łazience oraz wilgotności powietrza.

grzejnik w łazience

Sprawdzamy stan techniczny grzejnika

Bardzo często po kilkumiesięcznej przerwie okazuje się, że grzejniki działają… dziwnie. Na ogół będzie to bulgotanie wody, głośna praca, nierównomierne nagrzewanie. Jest to sygnał, że nasze grzejniki są zapowietrzone. W nowszych modelach odpowietrzenie nie wymaga szczególnych umiejętności, ani tym bardziej pomocy fachowca. Aby odpowietrzyć grzejniki należy najpierw zamknąć dopływ wody i zawór grzejnikowy. Potem kierujemy wylot otworu spustowego odpowietrzacza w dół, podkładając pod niego jakieś naczynie. Odkręcamy śrubkę, dzięki czemu powietrze zgromadzone w grzejniku ma drogę ujścia. Kiedy zamiast powietrza z wylotu zacznie płynąc woda można zakończyć odpowietrzanie i zakręcić śrubkę oraz odkręcić zawór grzejnika.

grzejnik

Czasem konieczne jest odpowietrzenie grzejników

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *