Sprawna kanalizacja – zawór napowietrzający

Na oko, nos i ucho prawidłowo działająca kanalizacja jest po prostu niesłyszalna, nie czujemy jej i nie musimy oglądać spływających ścieków. A zatem jak łatwo się domyślić przykra woń czy hałas to oznaka problemów, awarii, zaś przyczyną może być wadliwie działający zawór napowietrzający.

Dlaczego w kanalizacji niezbędny jest zawór napowietrzający? Prawidłowo funkcjonujący zapewnia odpowiednie ciśnienie wewnątrz rur. Tylko wtedy kanalizacja natychmiast odprowadza nieczystości, przykre zapachy nie przenikają do pomieszczeń, nie występuje wysysanie wnętrz syfonów łazienkowych, a rury nie bulgoczą po użyciu spłuczki toaletowej.

zawor
Przyczyną awarii może być wadliwie działający zawór napowietrzający

Zawory napowietrzające – montaż
Te bardzo ważne zawory znajdują się u szczytu pionów kanalizacyjnych, na których nie ma zamontowanych wywiewem. Są też montowane punktowo w miejscach wykonania długiego podejścia – dłuższego niż 1 m w przypadku miski ustępowej i 3 m w przypadku pozostałych przyborów. Zawory napowietrzające muszą być montowane pionowo oraz mieć odpowiednią średnicę w zależności od miejsca:
• do podejść pod miskę ustępową – najszersze, o średnicy 110 mm,
• do napowietrzania pionów kuchennych – o średnicy 75 mm,
• podejścia pod wannę i zlewozmywaki – od 40 do 50 mm,
• pod umywalkę – 32-40 mm.
Niemniej istotna jest wysokość usytuowania zaworów:
• minimum 35 cm nad poziomem posadzki wyposażonej we wpust podłogowy,
• minimum 1 m ponad syfonem w napowietrzanym pionie usytuowanym najwyżej.

spluczka
Sprawna kanalizacja odprowadza nieczystości, przykre zapachy nie przenikają do pomieszczeń, a rury nie bulgoczą po użyciu spłuczki toaletowej

Należy pamiętać o konieczności zaizolowania korpusu zaworu napowietrzającegoˏ który jest narażony na działanie temperatur poniżej zera. Natomiast jeśli zawór jest umiejscowiony za płytkami, nie należy wypełniać szczelin zaprawą fugowąˏ aby umożliwić dostęp do świeżego powietrza.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.