Zawsze „modna” mozaika – rodzaje i właściwości

Mozaika na ścianach, podłogach znajduje zastosowanie zarówno jako wykończenie całych powierzchni, może także być dekoracyjnym, efektownym elementem. Jest to również metoda o długiej historii, o czym świadczą zarówno wnętrza historycznych obiektów, jak również tzw. „relikty minionej epoki”. Oczywiście zmieniają się technologie i stosowane materiały, dzięki czemu mozaikę można dość łatwo ułożyć samodzielnie, nie spędzając nad tym wielu żmudnych godzin.

Niegdyś mozaikę układano z setek drobnych elementów, najczęściej były to wypalane z gliny stożki, a nawet różnokolorowe fragmenty ceramiczne czy szklane. Oczywiście dziś na mozaikowe ściany i podłogi składają się specjalnie wyprodukowane kostki, które wykonuje się z różnych materiałów, np. ze szkła, ceramiki lub naturalnych kamieni. Każdy z tych surowców ma określone właściwości i wymagania, które warto wziąć pod uwagę dobierając rodzaj mozaiki do wnętrza i oczekiwanych efektów aranżacyjnych.

mozaika 1
Efektowne równie na małych powierzchniach
Źródło: architectureartdesigns.com

Mozaika ze szkła zapewnia wyjątkowy efekt rozświetlenia, warto zastosować dodatkowo fugę epoksydową zamiast kleju, dzięki czemu podkreślimy transparentność płytek. Dodając do fugi brokat uzyskamy bardzo ładną grę świateł.
Mozaika kamienna wymaga wcześniejszej impregnacji, dzięki czemu kamienie użyte do jej wykonania będą odporne na wodę, tłuszcz. Jednocześnie jest to zabieg, który wydobędzie głębię koloru. Pamiętajmy, że bez impregnacji kamienna mozaika po przyklejeniu nabierze szarego odcienia, który stłumi jej ładną, naturalną barwę. Impregnacja mozaiki z kamienia powinna być powtarzana mniej więcej co dwa lata.
Mozaika marmurowa – bardzo efektowna, stylowa, ale wymaga zastosowania specjalnej zaprawy klejowej z białym cementem, co zapobiega powstawaniu przebarwień na eleganckich płytkach.
Mozaika ceramiczna – w odróżnieniu do szklanej składa się z nieco większych elementów, mogą one mieć różne, symetryczne kształty. W praktyce oznacza to, że przy układaniu konieczne może być ich docinanie do powierzchni. Dlatego niezbędna będzie szlifierka kątowa z tarczą z diamentowym nasypem.

niebieska mozaika
Efektowne, naturalne właściwości materiałów na mozaikę
Źródło: hitectureartdesigns.com

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.