Układnie mozaiki – to nie takie trudne…

Wiemy już, że mozaika jest zawsze na czasie, a także jakie materiały wykorzystuje się do jej produkcji. Dzięki nowoczesnym technologiom układanie mozaiki nie oznacza już wielu godzin spędzonych na dopasowaniu pojedynczych małych elementów o różnych kształtach. Możemy natomiast wykorzystać specyfikę i minimalne gabaryty elementów mozaiki do wykończenia najbardziej „trudnych” wnętrz.

Można powiedzieć, że mozaikowe ściany czy podłogi cieszą się powodzeniem od wieków. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim kolorystyka i kształty zapewniają niezwykłe i bardzo różnorodne efekty. Ponadto niewielkie elementy, z których składa się mozaikowy wzór, są wręcz stworzone do pokrycia wszelkich trudnych łuków, krzywizn czy innych nietypowych wnętrz. Mimo, że ułożenie mozaiki na pierwszy rzut oka wygląda na niełatwe zadanie, obecnie jest na ogół dostępna w tzw. klastrach, a zatem można spokojnie pokusić się o samodzielny montaż takiego wykończenia ścian czy podłóg.

bezowa mozaika
Mozaikę można ułożyć samodzielnie
Źródło: kiadesigns.co.uk

Pierwszym etapem prac jest oczywiście przygotowanie powierzchni pod mozaikę. W tym celu należy ją wręcz perfekcyjnie wygładzić. Zaczynamy od usunięcia starych powłok, uzupełnienia ewentualnych ubytków i wygładzenia nierówności. Oczyszczoną powierzchnię, bez żadnych pyłów należy również pokryć warstwą gruntu, który zdecydowanie poprawia przyczepność zaprawy wyrównującej. W następnym kroku na dokładnie osuszoną powierzchnię aplikuje się warstwę hydroizolacji.

element mozaika
Efektowna jako element dekoracyjny
Źródło: architectureartdesigns.com

Przyklejanie mozaiki nie jest wcale takie trudne, ponieważ jest najczęściej produkowana w specjalnych klastrach , co oznacza, że nie przykleja się pojedynczych kosteczek. Są one umieszczane na siatkach z tworzywa sztucznego albo na papierze, a zatem przykleja się większe fragmenty mozaiki. Klastry należy umieszczać w takiej odległości względem siebie ile wynosi przestrzeń pomiędzy elementami mozaiki. Stosuje się tu specjalny klej, który wiąże szybko, ale czas schnięcia pozwala na ewentualne korekty ustawienia klastrów. Klej do mozaiki zapobiega również zsuwaniu się płytek w dół. Naklejone kosteczki mozaiki pozostawiamy na co najmniej 24 godziny do całkowitego wyschnięcia.

łazienka mozaika
Mozaikowa podłoga
Źródło: architectureartdesigns.com

Kolejny etap to oczywiście fuga, której przy tak dużej ilości pojedynczych kosteczek trzeba użyć zdecydowanie więcej. Pamiętajmy – używamy gumowej pacy, aby nie porysować płytek. Fuga powinna być elastyczna, aby wypełnić wszystkie szczeliny, musi również zapewniać ochronę przed rozwojem pleśni grzybów. Na połączeniach poziomych i pionowych płaszczyzn stosuje się silikon sanitarny.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.