Bezpiecznie w łazience – instalacja elektryczna

Łazienka klasyczna czy nowoczesna, w stylu vintage a może minimalistyczna. Aranżacja, wyposażenie, efektowne kolory, nowoczesna ceramika sanitarna. Z całą pewnością są to bardzo istotne kryteria, ale pamiętajmy, że łazienka musi być również bezpieczna. Jednym z bardzo ważnych elementów w tym kontekście jest oczywiście prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna.

Zestawienie woda i prąd może nieść ze sobą ogromne ryzyko. Z drugiej strony nie wyobrażamy sobie chyba łazienki bez prądu… Dlatego tak istotne jest zastosowanie, przestrzeganie norm i przepisów, jeśli chodzi o ogrzewanie, oświetlenie i urządzenia elektryczne wykorzystywane w tym pomieszczeniu.

Strefa 0 - wnętrze wanny albo brodzika
Strefa 0 – wnętrze wanny albo brodzika

Strefy ochronne w łazience
Przede wszystkim należy wiedzieć, że łazienka z wanną albo kabiną to określone strefy ochronne, dla których obowiązują normy dotyczące instalacji elektrycznej.
Strefa 0 to wnętrze wanny albo brodzika.
Strefa 1 – od zewnętrznej krawędzi wanny albo brodzika albo 60 cm od natrysku. Poziomo jej granica znajduje się na wysokości 225 cm od podłogi.
Strefa 2 – w pionie zaczyna się 60 cm od zewnętrznej strony strefy 1, w pionie – 225 cm nad podłogą.
Strefa 3 – 240 cm od zewnętrznej strony strefy 2 i 225 cm nad powierzchnią podłogi.

Bezpieczne instalacje w łazience

Montaż pralki w bezpiecznej strefie 3
Montaż pralki w bezpiecznej strefie 3

Mając na uwadze podział na strefy bezpieczeństwa, należy zastosować następujące zasady:
• wykonanie dodatkowych połączeń wyrównawczych między metalowymi rurami, wannami, brodzikami, grzejnikami wodnymi, podgrzewaczami wody oraz konstrukcją zbrojenia budowlanego
• gniazda wtyczkowe zabezpieczone wysokoczułym wyłącznikiem różnicowoprądowym o znamionowym prądzie różnicowym IΔn ≤ 30, montowane tylko w strefie 3 lub gniazdka zasilane z indywidualnego transformatora separacyjnego. Stosujemy tylko gniazda bryzgoszczelne
• montaż pralki oraz innych urządzeń w strefie 3
• zastosowanie przewodów wielożyłowych w powłoce izolacyjnej albo jednożyłowych w nieprzewodzącycyh rurach instalacyjnych.
Pamiętajmy, że urządzenia elektryczne w łazience wymagają jednofazowego zasilania. W przypadku podgrzewaczy wody o dużej mocy należy sprawdzić czy nie będzie wymagana trójfazowa instalacja elektryczna
Zapewniając bezpieczeństwo można także zainstalować w strefie 1 podgrzewacz wody. W strefie 2 dopuszcza się montaż oświetlenia w oprawach klasy II izolacji. W strefie 0 można używać napięcia do 12 V DC, ale tylko wtedy, kiedy źródło napięcia jest poza tą strefą ochronną.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.