Izolacja przeciw wodzie i wilgoci – folia w płynie

Są w naszych domach i mieszkaniach takie pomieszczenia, które z racji przeznaczenia są narażone na działanie wilgoci, wody (łazienki, kuchnie, pralnie itp.). Wymagają zatem zastosowania specjalnych rozwiązań, materiałów, które zabezpieczą je przed szkodliwym działaniem tych czynników. Folia w płynie to właśnie taki produkt, który bardzo często znajduje zastosowanie podczas prac budowlanych i remontowych.

Folia w płynie jest to substancja jednoskładnikowa, do jej produkcji wykorzystuje się żywice syntetyczne. Wygoda zastosowania folii wynika z jej właściwości, chociażby takich jak fakt, iż jest to produkt od razu gotowy do użycia, wodoszczelny oraz elastyczny po związaniu.

Jak łatwo się domyślić folia w płynie ma za zadanie zapewnić izolację i ochronę przed działaniem wody oraz wilgoci. Warto bowiem mieć na uwadze, że samo ułożenie np. płytek nie chroni posadzki czy ścian przed wodą, która w dłuższym okresie czasu może skutecznie uszkodzić, zniszczyć ich powierzchnię, doprowadzić do powstania zagrzybień. Dlatego stosuje się izolację w postaci warstwy folii w płynie.

podłoga
Podłogi i ściany w łazience są narażone na działanie wy

Aby folia spełniła swoje funkcje należy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże. W pierwszej kolejności trzeba je wyrównać i pozbawić zanieczyszczeń, pyłów. Ważne jest też dokładne oczyszczenie powierzchni z wszelkiego rodzaju smarów oraz innych substancji chemicznych. Na tak przygotowane podłoże folię w płynie nakłada się używając np. wałka malarskiego albo pędzla. Najlepiej nałożyć dwie warstwy, przy czym czas schnięcia dla każdej z warstw to do 2 do 8 godzin. Jest to istotne, ponieważ dopiero po całkowitym wyschnięciu i związaniu można kontynuować prace wykończeniowe, remontowe.

folia nakładanie
Warstwy folii nakłada się wałkiem  Fot: Sopro

Folia w płynie jest obecnie powszechnie stosowaną metodą izolacji w łazienkach, do jej atutów zalicza się m.in., łatwość i szybkość aplikacji, a także elastyczność uzyskanej powłoki izolacyjnej, która skutecznie wzmacnia i chroni powierzchnię.

pędzel
Można użyć również szerokiego pędzla

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.