Trawertyn w aranżacji łazienki

Aranżacje łazienki z wykorzystaniem materiałów naturalnych to jeden z ponadczasowych trendów. Kamień zapewnia bardzo szerokie możliwości, sprawdza się zarówno we wnętrzach minimalistycznych, jak i stylizowanych. Asortyment materiałów wykończeniowych jest w tym przypadku bardzo szeroki, a jednym z wyborów może być trawertyn.

Trawertyn – specyfika

Trawertyn to rodzaj skały osadowej, zasługuje na uwagę w kontekście wykańczania wnętrz głównie z uwagi na oryginalną, efektowną strukturę – porowata o powierzchni wyrazistej lub delikatnej. Atutem jest tu również atrakcyjna paleta kolorów – od jasnego, prawie białego odcienia, przez subtelne żółcie aż po odcienie czerwieni i zdecydowany brunatny kolor. Warto wiedzieć, że im bardziej porowata struktura trawertynu, tym lepsze parametry termoizolacyjne.

wanna
Impregnacja i zastosowanie odpowiednich materiałów dla trwałości trawertynu

Trawertyn a warunki w łazience

Porowata struktura trawertynu budzi często wątpliwości w przypadku aranżacji łazienek, ze względu na specyfikę warunków (wilgotność, ryzyko zachlapania, kontaktu z wodą). Wiele osób obawia się odbarwień efektownego trawertynu oraz tego, że płytki nie będą się trzymać powierzchni. Wystarczy jednak odpowiednio zaimpregnować trawertyn, szczególnie jeśli zastosuje się go w tzw. „mokrej strefie”. Ważne jest również używanie właściwych materiałów. W przypadku trawertynu będzie to specjalna zaprawa z białym cementem, aby uniknąć odbarwienia. Przy ogrzewaniu podłogowym należy zastosować biały klej elastyczny.

lazienka
Efektowny, elegancki, uniwersalny
Fot: Focus Stones

Płytki trawertynowe do łazienki

W pomieszczeniach łazienkowych najczęściej układa się:

  • trawertyn szpachlowany, w którym pory wypełniono żywicą albo silikonem, co sprawia, że są odporne na zabrudzenia. Dzięki temu łatwiej utrzymać płytki w czystości, a nie tracą swojej specyficznej stylistyki, ponieważ pory są widoczne pod wypełnieniem,
  • trawertyn bębnowany o porowatej strukturze i rustykalnym wzornictwie, ten rodzaj płytki powinien być fugowany.

Jeżeli rodzaj materiału na to pozwala, warto układać płytki trawertynowe bezfugowo albo z minimalną spoiną. Dzięki temu uzyskamy efekt jednolitej, gładkiej powierzchni.

blat
Szerokie zastosowanie – wykończenie, elementy dekoracyjne itp.

Trawertyn w łazience – zastosowanie

Atutem trawertynu jest uniwersalne zastosowanie. Najbardziej oczywiste jest wykończenie ścian i podłóg. Można także wykonać z niego obudowę wanny, stylowy blat. Odpowiednio zaimpregnowane płytki trawertynowe będą również doskonałym materiałem wewnątrz kabiny prysznicowej. Trawertyn sprawdzi się też jako materiał dekoracyjny – jako mozaiki, dekory czy kamienne umywalki.

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.