Uszczelnienie kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa to element wyposażenia obecny w wielu łazienkach. Poza tym, że trzeba ją utrzymywać w czystości – dla higieny, bezpieczeństwa i estetyki, niezwykle istotne jest też uszczelnienie kabiny. Również z uwagi na wygląd łazienki i ochronę przed powstaniem groźnej pleśni.

Uszczelnienie kabiny – rodzaje izolacji

Jeden z najważniejszych produktów to folia izolacyjna, którą należy nakładać przed ułożeniem płytek. Jest to najskuteczniejsza ochrona przed wodą, która w łazience może spływać na podłogę, chlapać na ściany i dostać się pomiędzy płytki.

Kolejne rozwiązanie to taśma izolacyjna, która znajduje zastosowanie przy baterii i prysznicu, okleja się nią mocno i starannie zabezpieczając przed wpływaniem wody i wilgocią.

Narożniki i listwy izolacyjne przydają się pod ścianą z prysznicem i w miejscach, gdzie ściana łączy się z podłogą. Montuje się je w warstwie silikonu.

Silikon sanitarny jest wręcz niezbędny w procesie uszczelniania. Uzupełnimy nim dokładnie wszelkie szczeliny, ma też właściwości grzybobójcze i zapobiega powstawaniu wilgoci. Grzybobójcze właściwości to bardzo ważna cecha wszystkich materiałów uszczelniających.

prysznic
Uszczelniamy nie tylko kabiną, ale także prysznic i baterię

Uszczelnianie kabiny prysznicowej – etapy

Na wstępie należy odpowiednio przygotować ściany i podłogę poprzez:

  • wyczyszczenie powierzchni
  • naniesienie unigruntu
  • nałożenie warstwy folii izolacyjnej w płynie
  • ułożenie płytek
kabina okrągła
Należy uszczelnić łączenie brodzika ze ścianą

Kolejna istotna kwestia to uszczelnienie łączenia brodzika ze ścianą, w miejscu tym powstaje bowiem szczelina, do której na pewno dostanie się woda. Materiały zastosowane do uszczelnienie powinny mieć gwarancję trwałości, a uszczelnienie musi być elastyczne. Poleca się tu silikon sanitarny odporny na utlenianie, o działaniu grzybobójczym. Po nałożeniu warstwy silikonu należy go zwilżyć wodą z detergentem (np. mydło), aby wyprofilować fugę sanitarną. Kabiny bez brodzika wymagają uszczelnienia elementów odwodnienia liniowego na złączach. Nie zapominamy także o uszczelnieniu łączenia ścianki kabiny ze ścianą. Zaleca się pokrycie przed montażem ściany i części ścianki kabiny, która przylega do ściany, warstwą silikonu.

kabina
Uszczelnienia wymaga styk ściany ze ścianką kabiny

Zarówno montaż, jak i uszczelnienie kabiny prysznicowej można wykonać samodzielne. Wystarczą dobre materiały, wiedza i duża dokładność, szczególnie przy nakładaniu produktów uszczelniających

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.