Elegancki minimalizm – płytki na wysoki połysk

Łazienka należy do tych pomieszczeń, w których względy praktyczne mają duże znaczenie. Niemniej jednak coraz więcej uwagi poświęcamy także estetyce, atrakcyjnej aranżacji i wystrojowi tego wnętrza. Właśnie dlatego wielu zwolenników zyskują płytki na wysoki połysk, które są materiałem bardziej wymagającym, ale też niezwykle efektownym.

Wyjątkowy efekt z połyskiem

Na łazienkowych ścianach i podłogach zdecydowanie częściej układa się płytki matowe. Jest to oczywiście jak najbardziej uzasadnione, zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Matowe płytki prezentują się bardzo dobrze, dostępne są w różnych wielkościach, wzorach, kolorach. Ponadto nie widać na nich śladów wody, zabrudzeń czy ewentualnych zarysowań. Jeśli jednak chcemy uzyskać naprawdę luksusowy, minimalistyczny i wyjątkowy efekt, warto sięgnąć po płytki z połyskiem, wybrać jak najbardziej gładką glazurę.

małe płytki
Płytki z połyskiem mają różne kolory, formaty i gabaryty
fot: Ceramica Ribesalbes

Wybieramy płytki z połyskiem

Najbardziej oczywisty wybór to płytki jednokolorowe o gładkiej powierzchni. Celem jest bowiem uzyskanie jak doskonałej, niemal lustrzanej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że asortyment jest niewielki pod względem kolorów, kształtu i wielkości. Gładkie płytki z połyskiem mogą mieć formę klasycznych kwadratów i prostokątów, ale dostępne są także kafelki o kształcie rombów albo wypukłej strukturze. Płytki mogą być zarówno wielkoformatowe, jak i o gabarytach drobnych cegiełek. Co ciekawe glazura na wysoki połysk może być także pokryta wzorami, ornamentami, oferowana obejmuje też bogatą paletę kolorów. Choć klasykiem, po który sięga szczególnie chętnie jest czerń i biel. Warto pamiętać, że duże, ciemne kafelki to idealna aranżacja dużych łazienek, salonów kąpielowych. W małej łazience drobne, jasne kafelki z połyskiem, to idealny sposób na powiększenie i rozświetlenie wnętrza.

układanie
Płytki z połyskiem – ważny jest dokładny, staranny montaż

Połysk ma swoje wymagania

Jak łatwo się domyślić powierzchnie na wysoki połysk wymagają częstego czyszczenia. Co prawda nie ulegają zbrudzeniom czy zachlapaniom w większym stopniu. Po prostu na matowej glazurze nie widać tak bardzo zabrudzeń. Gładkie, lśniące płytki należy zatem myć częściej. Można także nie układać ich w obszarach szczególnie narażonych na zachlapania czy uszkodzenia. (nad wanną czy umywalką). Staranności i dokładności wymaga montaż takich kafelków – przy efektownym połysku widać wszelkie niedoskonałości czy nierówności powierzchni.

umywalka
W miejscach narażonych na zabrudzenia można ułożyć tradycyjną glazurę

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.