Zabezpieczanie przed wilgocią – silikonowanie

Wilgoć w łazience to jedno z największych wyzwań w kontekście szeroko rozumianego wykańczania tego pomieszczenia. Wysoka temperatura i wilgotność w połączeniu z niedoskonałą wentylacją, mogą doprowadzić do powstania brzydkich nalotów, a nawet pleśni. Dlatego najbardziej zagrożone miejsca muszą być odpowiednio zabezpieczone, uszczelnione np. silikonem sanitarnym.

Newralgiczne miejsca w każdej łazience

Do takich miejsc w łazience należą przede wszystkim fugi glazury, narożniki kabiny prysznicowej oraz styk umywalki, brodzika lub wanny ze ścianą. Są to sprzęty, w których każdego dnia korzystamy z wody. Dlatego w tych obszarach wszelkie zagłębienia, szczeliny itp. powinny być starannie zabezpieczone silikonem przed jej wnikaniem. Na szczęście jest to taki rodzaj prac hydroizolacyjnych, których praktycznie każdy może  wykonać samodzielnie. Dokładne, precyzyjne wypełnienie specjalnym silikonem uchroni nie tylko finanse (koszty napraw), ale też zdrowie (zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów).

łazienka
Miejsca szczególnie ważne – wanna, umywalka, kabina, kompakt WC

Silikonowanie – jak to się robi…?

W pierwszym rzędzie trzeba odpowiednio przygotować obszar spoiny. Należy starannie wyczyścić i dokładnie osuszyć miejsce, w którym ma być aplikowany silikon. Następny krok to zabezpieczenie brzegów miejsca na spoinę taśmą malarską. Należy nakleić ją wokół krawędzi przy ścianach i podłogach. W ten sposób uzyskamy także prostą linię spoiny i unikniemy zabrudzenia jej brzegów.

Aby rozpocząć nakładanie silikonu otwieramy kartusz, nakładamy aplikator, a pojemnik z silikonem montujemy w ręcznym lub pneumatycznym pistolecie do uszczelniaczy. Jest to najwygodniejsza i prosta metoda aplikacji silikonu. Preparat należy nakładać i rozprowadzać naciskając delikatnie na spust wyciskarki, tak aby silikon wypełnił dokładnie całą głębokość i szerokość szczeliny. Pamiętajmy o tym, aby przed zastygnięciem silikonu wyprofilować i wygładzić go specjalną szpachelką zwilżoną w odpowiednim płynie (np. wodny roztwór mydła lub preparat przeznaczony do tego celu). Następnie trzeba usunąć taśmę zabezpieczającą, zanim silikon zdąży związać.

silikon
Silikonowanie można wykonać samodzielnie

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.