Maroko w łazience

Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że nowoczesna łazienka nie jest pomieszczeniem o charakterze roboczym, technicznym. Stała się jednym z ważniejszych miejsc w domu czy mieszkaniu. Zarówno w kontekście użyteczności, jak również wystroju. Niewielki metraż czy okazały pokój kąpielowy – dziś łazienki zachwycają, są oryginalne, stylowe. Zastosowanie tadelaktu w łazience jest bez wątpienia doskonałym sposobem na wyjątkowy wystrój.

Efektowny tadelakt w łazience
Efektowny tadelakt w łazience

Tadelakt z Maroka
Przede wszystkim należy w tym miejscu wyjaśnić co oznacza tajemnicza nazwa tadelakt. Jest to materiał wykończeniowy, ekologiczny tynk wapienny z Maroka. A zatem już wiadomo, że będzie wyglądał niebanalnie, egzotycznie i bardzo efektownie. Warto również zwrócić uwagę na praktyczny aspekt zastosowania tadelaktu w łazience. Jest to bowiem materiał dekoracyjny wodoszczelny i odporny na zabrudzenia. Co za tym idzie wręcz idealny do łazienek. Na uwagę zasługują również właściwości tadelaktu, w fazie układania jest to masa bardzo plastyczna. A zatem jest to nie tylko materiał do wykończenia ścian, ale również znakomicie nadaje się do kształtowania różnych form (wanna, umywalka, meble itp.)

Przygotowanie powierzchni pod tadelakt
Tadelakt układa na wielu rodzajach podłoża, oczywiście odpowiednio przygotowanego. Można go zastosować np. na tynkach wapiennych oraz cementowo – wapiennych, na beton komórkowy, cegły silikatowe. Nakładając tadelakt na tynk gliniany należy najpierw zastosować warstwę tynku wapiennego albo farbę krzemionkową. Natomiast w przypadku płyty karton – gips nakłada się najpierw tynk wapienny z wtopioną siatką z włókna szklanego. Podłoże pod tadelakt powinno być osuszone, czyste, bez kurzu, plam, równe bez pęknięć i doprowadzone do chropowatości.

Jak przygotować i układać tadelakt

Oryginalna struktura ścian pokrytych tadelaktem
Oryginalna struktura ścian pokrytych tadelaktem

Tadelakt jest dostępny w postaci proszku, który należy wymieszać z zimną wodą (proporcje na opakowaniu). Powstała masa powinna być gładka bez grudek. W trakcie wykonywania mieszanki można również dodawać kolorowe pigmenty, które nadają tadelaktowi oryginalne, efektowne barwy. Gotowa masa powinna być odstawiona na czas zalecany przez producenta – co najmniej pół godziny, ale może to być nawet cała doba. Zanim rozpoczniemy nakładanie masy na uprzednio przygotowaną powierzchnię, pamiętajmy o wymieszaniu jej oraz o tym, że należy ją ułożyć w ciągu ok. 8 godzin. Masę najlepiej nakładać tzw. pacą wenecką, dwukrotnie (dwie warstwy).

Kształtowanie i pielęgnacja tadelaktu
Aby zamknąć pory nałożonej masy należy dokładnie polerować tadelakt, np. kamieniem polerskim. Jest to również moment, w którym możemy nadać polerowanej powierzchni odpowiedni wygląd, strukturę. Ze względu na właściwości tadelaktu mamy szereg możliwości. Można uzyskać efekt postarzanej ściany, polerowanego betonu, efektowne spękania itp. Bardzo istotnym etapem jest impregnacja, którą przeprowadza się ok. 4-24 godziny po nałożeniu. W tym celu wykorzystuje się mydło oliwkowe albo malarskie (z wodą i oliwą z oliwek). Tak zaimpregnowaną powierzchnię polerujemy ponownie.
Ściany albo inne formy pokryte tadelaktem można czyścić mydłem oliwkowym, dobrze jest raz na jakiś czas ponownie zaimpregnować powierzchnię, Nie należy stosować środków czyszczących używanych do mycia, szorowania w łazience czy kuchni.

Zdjęcia: Pinterest, tadelakt.co.uk

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.