Nowa łazienka w nowym miejscu

Mówiąc o remoncie łazienki, mamy na ogół na myśli zmiany istniejących wnętrz, nowe ściany, armaturę czy kabinę. Może być to również urządzanie od nowa łazienki w nowym mieszkaniu albo domu. Szczególnie dużym wyzwaniem będzie jednak wydzielenie i urządzenie łazienki we wnętrzach, które nie były zaprojektowane i zbudowane z myślą o takiej funkcji.

 

remont

Początki bywają trudne

Wyznaczamy granice łazienki
Podstawowe kwestie to oczywiście wydzielenie pomieszczenia oraz wyznaczenie i wykonanie pionów kanalizacyjnych. Wiąże się to często z ustawianiem ścian, podnoszeniem poziomu podłóg, dla uzyskania właściwych spadków rur. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od wyznaczenia samego pomieszczenia, ustawienia odpowiednich ścian ograniczających – zewnętrznych oraz ewentualnych ścianek działowych wewnątrz.

Ściany szkieletowe – za i przeciw

ściany

Ściany to podstawa

Rozwiązaniem stosunkowo prostym konstrukcyjnie są na pewno ściany szkieletowe. Na tyle lekkie, że można je ustawić właściwie na każdym stropie, bez ryzyka zbyt dużego obciążenia. Oczywiście możemy je montować w dowolnym miejscu, ale mają również swoje minusy. Przede wszystkim jest to niska izolacja akustyczna, przez co dźwięki z łazienki będą słyszalne w sąsiadujących pomieszczeniach. Rozwiązaniem tego problemu może być zaizolowanie styku profili ściany z podłogą. Należy wyciąć w podkładzie podłogi linię wzdłuż planowanej ściany. Będzie ona tworzyć barierę dźwiękową . Wszystkie profile, które stykają się z podłogą, sufitem, ścianami należy okleić specjalną taśmą tłumiącą. Natomiast wypełnienie ściany wełną wykonuje się od strony pomieszczenia cichszego.

Solidne mury – większe wyzwanie
Ściany murowane są dużo solidniejsze, ale ich postawienie wymaga już opinii profesjonalnego konstruktora. Przede wszystkim w zakresie oceny, czy podłoże (strop, podłoga, grunt) utrzymają taką ciężką konstrukcję. Uzyskamy też poradę, jak wzmocnić słaby strop. Standardowo ścianę murowaną ustawia się prostopadle do belek nośnych albo tam gdzie mamy wzmocnienie (podwójna belka albo żelbet). Ścianę stawia się bezpośrednio na płycie betonowej, a zatem należy najpierw usunąć część posadzki. Praktycznym rozwiązaniem będzie układanie elementów łączonych na wpust i wypust. Przy czym w ścianie wydzielającej łazienkę warto układać zaprawę w spoinach poziomych i pionowych – lepsza izolacja akustyczna.

Łazienka do podziału
Jeśli planowana łazienka jest duża można za pomocą ścianek działowych wydzielić np. strefę kąpieli, toaletę, umywalkę. Ścianki mogą być od razu wykorzystane do zabudowania stelaży pod montaż toalety czy bidetu. Efektownym rozwiązaniem będzie zastosowanie ścianek ażurowych, przeszklonych, np. ze szklanych pustaków.

luksfery

Szklane ściany w łazience? Może być ładnie…

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *