Łazienkowe malowanie

Jak wiadomo łazienka zalicza się do tzw. pomieszczeń mokrych, co oznacza, że ściany, podłogi, meble, wyposażenie są narażone na działanie wilgoci. Oczywiście bardzo istotna jest odpowiednia wentylacja, ogrzewanie, które ograniczają działanie wilgoci. Niemniej jednak do wykończenia i dekorowania tego pomieszczenia stosuje się specjalne materiały.

układanie płytek w łazience

Płytki układamy tylko w strefach mokrych

Co zamiast płytek?
Właśnie z uwagi na specyfikę warunków, w łazienkach tak często stosuje się płytki na ścianach. Tymczasem nie każdy gustuje w takich dekoracjach ściennych. Ponadto kafelki w łazience to grubszy remont i spory wydatek. Warto zatem zaznajomić się bliżej z innymi możliwościami, wśród których jest najprostsze i najbardziej oczywiste – malowanie ścian. Oczywiście przy zastosowaniu niezbędnych technik, zabiegów oraz odpowiednich farb.
Aranżując łazienkę można całkowicie zrezygnować z kafelków albo wykorzystać płytki jedynie w strefach mokrych, czyli nad wanną, nad umywalką, przy kabinie prysznicowej. W dużych salonach kąpielowych rozwiązaniem jest ustawienie wanny z daleka od ściany, dzięki czemu eliminujemy ryzyko zachlapania malowanej ściany. W standardowych pomieszczeniach montaż kabiny prysznicowej czy wanny praktycznie zawsze ma miejsce przy ścianie, a zatem trzeba ją zabezpieczyć. Jeśli nie płytkami to np. taflą lustra.

płytki w łazience

Płytki to nie jedyny pomysł na ściany w łazience

Przygotowanie ściany i wybór farby
Jeśli zdecydujemy się na kolory w łazience, należy przede wszystkim przygotować ściany i wybrać właściwą farbę, czyli taką, która nie przepuszcza wilgoci i jednocześnie pozwala ścianie oddychać. Specjalne farby przeznaczone do łazienek i innych mokrych pomieszczeń mają na ogół takie oznaczenia na opakowaniu. Ponadto powinna być to farba odporna na zmywanie, detergenty, zabezpieczona przed działaniem bakterii i pleśni.
Zanim jednak zastosuje się nawet najlepszą farbę, ściana musi być odpowiednio przygotowana. Pierwszy etap stanowi dokładne oczyszczenie całej powierzchni, tak aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Wystarcza do tego woda z detergentem. W przypadku zagrzybionych ścian niezbędne jest użycie środków przeciwgrzybicznych. Czystą, osuszoną ścianę należy wyrównać i uzupełnić ewentualne braki. Gładka i równa ściana może zostać zagruntowana. Zanim przystąpimy do tej czynności trzeba zdecydować się na konkretną farbę, do której dobieramy odpowiedni preparat gruntujący. Kiedy już wykonamy starannie i prawidłowo wszystkie czynności, ściany łazienki będą gotowe na kolor.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *