Drewniana podłoga jak na jachcie

Drewniana podłoga w łazience nie musi być jedynie mrzonką czy niepraktyczną fanaberią. Pomimo oczywistych dla każdego warunków jakie panują w tym pomieszczeniu. Pomyślmy na przykład o drewnianych pokładach jachtów… tam dopiero może być mokro. A zatem można? Można, tylko trzeba wiedzieć jak.

na jachcie
Drewniana podłoga w warunkach ekstremalnych

Odważne marzenie o drewnianej podłodze
Każdy kto ma choć mgliste pojęcie o wykończeniu wnętrz, może bez wahania wyjaśnić dlaczego drewniana podłoga w łazience będzie dość odważnym, a nawet nieprzemyślanym przedsięwzięciem. W łazience panuje wilgoć, czasem bywa wręcz mokro. A zatem, kiedy będzie naprawdę wilgotno, efektowne deski zwiększą swoją objętość chłonąc wodę. Oddając zgromadzoną wilgoć będą się kurczyć, a to spowoduje zwiększanie się szpar pomiędzy deskami. Tak źle i tak niedobrze. Ale przecież drewniane podłoże świetnie sprawdza się jako pokład na eleganckich łodziach. Oznacza to, że wystarczy odpowiednia technika oraz drewno i łazienka może nabrać marynistycznego sznytu.

drewniana pdłoga w łazience
Fachowiec wie, jakie wybrać drewno

Jakie drewno…?
Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Dotychczas uważano, że najlepszą opcją są gatunki egzotyczne, takie jak tek, ipe czy iroko. Ale trzeba mieć na uwadze, że zarówno tek, jak i iroko są dziś pozyskiwane z plantacji hodowlanych. Z naturalnych lasów pochodzi jedynie ipe (lapacho), które choć jest odporne na wodę, ma również tendencje do przesuszania. Tym samym faworytem staje się nasz rodzimy, twardy dąb.

Liczy się technika
Warto również wiedzieć, jak za układanie desek zabiera się prawdziwy szkutnik. A najistotniejszą kwestią jest tu system połączeń między deskami. Łączy się je w taki sposób, aby szczeliny nie przepuściły nawet kropelki wody. W tym celu stosuje się elastomer poliuretanowy czyli specjalną elastyczną masę. Aby można było skutecznie wypełnić nią szczeliny frezuje się krawędzie boczne, w ten sposób powstaje kanał na elastyczną spoinę.

drewno w łazience
Piękna i zabezpieczona podłoga z drewna

Aby podłoga była szczelna, bezpieczna należy zabezpieczyć ją również przed zalaniem i przedostaniem się wody pod jej powierzchnię. Dlatego przed ułożeniem posadzki zaleca się zastosować podłoże z jastrychu betonowego albo anhydrytowego, dodatkowo zabezpieczone barierą przeciw wilgoci. Fachowiec będzie również wiedział, że należy wykonać specjalne, szczelne dylatacje obwodowe z masą na bazie kleju poliuretanowego.

Jak widać jest tu trochę więcej zachodu i nakładów, ale czego się nie robi, aby spełnić marzenie o łazience wyjątkowej, idealnej…

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.