Mała łazienka i wanna – to może być dobre połączenie

Mała łazienka i marzenie o kąpieli w wannie… jak zagospodarować niewielką przestrzeń, jaką wannę wybrać, aby nie trzeba było rezygnować z marzeń, na rzecz bardziej „ustawnej” kabiny prysznicowej?

Standardy zapewniają duży wybór

W ofercie sklepów z wyposażeniem łazienek znajdziemy wanny o różnych wymiarach. Standardem są wanny o długości 140 cm, ale nie trzeba rezygnować z marzeń. Do kupienia są również wanny przystosowane do małych łazienek – krótsze o 20 albo 40 cm. Co prawda nie jest to najbardziej komfortowy gabaryt, ale i tak więcej niż brodzik w kabinie. Można również spróbować zastosować rozwiązania, które nie zabierają metrażu łazienki, a zapewniają więcej przestrzeń w wannie. Jednym z oryginalnych pomysłów jest wbudowanie wanny w ścianę (należy sprawdzić czy można zastosować akie rozwiązanie). Więcej miejsca w kąpieli zapewni  także wanna narożna, która doskonale sprawdzi się w łazience na planie kwadratu.

narożna
Asymetryczna, narożna, nietypowa – wanna idealna do małej łazienki

Asymetria może być praktyczna

Skoro mowa o nietypowych kształtach warto na pewno zapoznać się z ofertą asymetrycznych wanien. Modele zwężające się, z wycięciami, to z jednej strony większy komfort w kąpieli przy mniejszym gabarycie, a z drugiej – ekonomiczne wykorzystanie niewielkiego metrażu. Wybierając taką wannę warto zwrócić uwagę na grubość ścianek, czyli po prostu sprawdzić jej faktyczną pojemność. Wanny asymetryczne to również doskonały pomysł na aranżację nowoczesnej, niebanalnej łazienki.

kabina
Kabina w wannie…

Zadbaj o funkcjonalność

Mała łazienka i wanna nie musi wcale oznaczać rezygnacji z praktycznego natrysku. Wystarczy zasłonka albo parawan nawannowy i już mamy „kabinę w wannie”, czyli idealne rozwiązanie na poranny prysznic, szybką kąpiel, odświeżenie, bez konieczności napełniania wanny wodą. Aby podnieść komfort takich kąpieli można pokusić się o montaż nowoczesnych baterii prysznicowych, a nawet deszczownicy.

biała wanan
Wanna dobrze zagospodarowana

Praktyczna strona wanny

Niewielki metraż w łazience wręcz wymusza zastosowanie praktycznych, ale i oryginalnych pomysłów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wanna może być przydatna, nawet całkiem niewielka. Wybierając model z szerszymi krawędziami możemy używać ich jako półek na akcesoria kąpielowe. Można też zastosować sprawdzony paten z półką zawieszaną na brzegach wanny. Obudowa może służyć jednocześnie za poręczną szafkę, np. na detergenty czy akcesoria do sprzątania.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.