Unikaj błędów przy urządzaniu łazienki

Podobno ten się nie myli, kto nic nie robi. Planując remont łazienki warto jednak wiedzieć jak najwięcej, również na temat błędów, które zdarzają się najczęściej podczas remontu i aranżacji tego pomieszczenia. Innymi słowy – uczmy się na cudzych błędach.

Błędy te mogą przytrafić się na każdym etapie prac – remontowych, wykończeniowych, przy kompletowaniu wyposażenia i aranżowaniu, dekorowaniu wnętrza.

Aranżujemy, nadajemy styl

Oświetlenie łazienki to ważny element, najlepiej sprawdza się punktowe  przy lustrze i na podwieszanym suficie. Błędem jest jedno źródło światła, jego nienaturalna barwa, która zmienia kolor skóry, a także oświetlenie nad lustrem, które świeci prosto w oczy.

lustro
Dobrze oświetlone lustro

Lustra – błędem jest powieszenie obok siebie wielu małych luster, które niekorzystnie dzielą sylwetkę, nie dają prawdziwego obrazu. Nie przejrzymy się dobrze także w wąskim poziomym lusterku. Najlepiej sprawdzą się duże tafle lustrzane, np. na przeciwległych ścianach.

Błędy kolorystyczne – co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale kiepskim rozwiązaniem jest zastosowanie na podłodze czy ścianach tego samego odcienia. Wystrój staje się monotonny i rozmyty. Lepszym pomysłem są różne tonacje i odcienie tej samej barwy.

kolor
Różne odcienie w podobnej tonacji

Glazura – chodzi tu głównie o utrzymanie czystości, która wpływa na estetykę wnętrza. Wybierajmy wzory i kolory, na których nie widać każdej kropelki czy zabrudzenia. Taką pułapką mogą być bardzo jasne matowe kafle na podłodze oraz białe fugi.

Prace remontowe i wykończeniowe

Najpierw malowanie czy urządzanie? Wbrew pozorom warto w pierwszej kolejności wybrać elementy wyposażenia. Dobór farby do mebli czy sprzętów to niełatwa sprawa, z reguły wygląda nieco inaczej na ściennie, a także w różnym oświetleniu. Poza tym prościej przemalować fragment ściany czy sufit niż wymienić meble oraz wyposażenie.

Odległości i wymiary – chodzi oczywiście o zachowanie wygodnych, ergonomicznych odległości między urządzeniami sanitarnymi. I tak np. zaleca się pozostawienie przed umywalką przestrzeni o powierzchni około 65×110 cm. Wokół prysznica wygodę zapewni wolne miejsce o powierzchni 70×90 cm, a przy wannie – 70×100 cm.

Meble z umiarem – łazienki to na ogół niewielkie pomieszczenia, zagracenie ich zbyt dużą ilością mebli zapewni wrażenie bałaganu i niewygodne, niepraktyczne wnętrze.

mała łazienka
Rozsądne, standardowe wyposażenie małej łazienki

Analogicznie jest z ilością ceramiki – oczywiście każdy chciałby mieć i wannę  kabinę, dwie umywalki, bidet itp. Niestety małe łazienki ograniczają nasze możliwości, warto wówczas zdecydować się na praktyczne, ergonomiczne, standardowe wyposażenie.

Za mało gniazdek – powinny znajdować się w miejscach bezpiecznych, dostępnych. Z reguły nie wystarczy gniazdko na suszarkę czy maszynkę do golenia. Przydadzą się miejsca do podłączenia grzejnika, pralki oraz innych urządzeń używanych w łazience.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.