Łazienka, którą polubią dzieci

Aranżując i wyposażając łazienkę bierzemy pod uwagę wiele kryteriów. Zarówno metraż i budżet, gusta domowników, jak również spektrum funkcjonalności tego pomieszczenia. Dla dorosłych osób łazienka to miejsce, w którym dbamy o czystość, sprzątamy, zażywamy relaksujących kąpieli. Dla najmłodszych domowników to niekoniecznie ulubione miejsce. Kojarzy się przecież z myciem głowy, zębów oraz trudną sztuką korzystania z dorosłej toalety. A zatem wyzwaniem staje się zaaranżowanie i urządzenie łazienki, tak aby stała się miejscem lubianym przez maluchy.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Zanim skupimy się na elementach dekoracyjnych, kolorowych akcentach, zabawnych gadżetach, należy zająć się bezpieczeństwem. Zagrożeniem może być zarówno śliska podłoga czy wanna, nieprawidłowo zabezpieczona instalacja elektryczna, jak również przechowywane w łazience detergenty czy przybory do golenia.

Kolorowa łazienka
Łazienka dla dzieci

Jednym z priorytetów jest montaż podłogi, która będzie wodoszczelna, antypoślizgowa i gładka. Dopiero kiedy wybrana terakota jest bezpieczna, możemy pokusić się o zabawę kolorami płytek. Kolejne miejsce, w którym zabezpieczamy malucha przez poślizgnięciem to wanna albo brodzik. Można dziś kupić wanny o wyprofilowanym dnie (karbowanym albo ryflowanym). Doskonałym rozwiązaniem są także maty antypoślizgowe, które mają różne kolory i kształty. Detergenty, środki czystości bezwzględnie powinny być ukryte przed ciekawskim spojrzeniem dzieci, poza zasięgiem małych rączek. Dodatkowym zabezpieczeniem są blokady drzwi i szuflad.

Armatura i ceramika – bezpiecznie i wygodnie
Bezpieczeństwo, komfort i ergonomia to priorytety przy wyborze wszystkich elementów wyposażenia łazienki. Od wanny albo kabiny prysznicowej, po montaż ceramiki łazienkowej, ogrzewania i wybór akcesoriów.

łazienka dla dzieci
Dostęp dla dzieci do umywalki

Umywalka to urządzenie, z którego maluch zacznie korzystać dość wcześnie. Oczywiście idealnie byłoby gdyby udało się zamontować niewielką umywalkę na wysokości odpowiedniej dla kilkulatka. Realia wyglądają jednak inaczej, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się np. uchwyty oraz podesty. W sprzedaży dostępne są modele z regulowaną wysokością, zabezpieczone matą antypoślizgową.

Bardzo ważnym elementem jest również bateria umywalki i nie chodzi tylko o to, aby była ładna i prosta w obsłudze. Zagrożeniem jest możliwość puszczenia zbyt gorącej wody. Aby uchronić malucha przez poparzeniem warto zainwestować w baterię z blokadą temperatury albo baterię termostatyczną z regulacją poziomu temperatury, który zostanie „zapamiętany”. Takie same rozwiązania można zastosować również w baterii wannowej. Bezpieczne i wygodne musi być także korzystanie z toalety. W tym przypadku najistotniejszy jest zakup specjalnych, najlepiej kolorowych, nakładek sedesowych.

Łazienka na wesoło
W bezpiecznej łazience może być również kolorowo i wesoło, co ułatwi i uprzyjemni codzienne łazienkowe rytuały. Kolorowe mogą być ściany i podłogi, ale również akcesoria, ręczniki, dywaniki. W łazience malucha nie powinno zabraknąć zabawek przeznaczonych do kąpieli. Dzięki temu codzienne zabiegi higieniczne, kąpiel czy prysznic nie będą tylko obowiązkiem ale przyjemnością, a nawet fajną zabawą.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.