Obudowa wanny – zrób to sam

Wanna – jeden z najistotniejszych elementów łazienki. Zarówno z punktu widzenia wystroju, estetyki, jak również ze względu na swoją użyteczność. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o aranżację, jest obudowana wanna. Takie rozwiązanie ma również znaczenie czysto praktyczne.

Obudowa wanny

Obudowa wanny to dodatkowa termoizolacja

Wanna w obudowie to jeden z kluczowych elementów wystroju naszej łazienki. Powinna komponować się z całym projektem pomieszczenia. Jednocześnie zapewnia sporo miejsca na różne akcesoria. Jest to rozwiązanie idealne w dużych i małych łazienkach. Dzięki obudowie w małej łazience mamy dodatkową przestrzeń na kąpielowe przybory. Obudowana wanna w dużej łazience może być centralnym punktem pomieszczenia. Poza tym obudowa w przypadku wanny emaliowanej to dodatkowa termoizolacja, dzięki której woda dłużej zatrzyma ciepło.

Wstępne prace przy obudowie wanny
Obmurowanie wanny to jedna z tych prac remontowych, aranżacyjnych, które można wykonać samodzielnie. Zasadniczo cały proces można podzielić na pewne etapy. W pierwszej kolejności należy wykonać początkowe prace, takie jak przygotowanie wanny i oznaczenie jej miejsca w łazience. W tym celu należy zamontować nóżki wanny, syfon (wstępnie). Jeśli decydujemy się na baterię sawannową, teraz jest czas na wycięcie otworów. Należy także zająć się instalacją wodną i kanalizacyjną w zakresie połączenia syfonu z kanalizacją. Przygotowaną wannę umieszcza się w wybranym miejscu, poziomuje i można wykonać jej obrys na podłodze.

Montaż wanny
Po odsunięciu wanny można przystąpić do murowania obudowy zgodnie z wykonanym obrysem, nie zapominając o pozostawieniu otworu rewizyjnego przy syfonie. Wysokość obudowy powinna być taka, aby wanna nie opierała się na obmurówce – należy więc zostawić ok. 1 cm luzu. Obudowa może być wykonana z bloczków (beton komórkowy), łączonych odpowiednią zaprawą. Obmurówka powinna zostać od wewnątrz pokryta dwiema warstwami folii płynnej, a od zewnątrz należy wygładzić jej powierzchnię.
Na kolejnym etapie prac można już wstawić wannę i wykonać stałe połączenie odpływu do kanalizacji. Montaż baterii to dalsze prace z instalacją wodną – należy bowiem zamontować wężyki przyłączeniowe do ciepłej i zimnej wody, a potem umieścić w odpowiednim miejscu zawory odcinające z filtrami.

Obudowana wanna

Obudowana wanna – idealna w małej łazience

Ostatnie prace i mamy obudowę
Przed nami prace wykończeniowe związane z obudową wanny. W tym celu należy zagruntować podłoże i używając zaprawy klejowej układać okładzinę z płytek. Może być to ten sam wzór co na ścianach, choć oczywiście decyduje projekt i inwencja domowników. Ułożone płytki należy połączyć spoiną, a następnie wypełnić szczelinę miedzy wanną a ścianą silikonem sanitarnym. Ostatni etap stanowi wstawienie specjalnych drzwi w otwór rewizyjny, można również zastosować płytkę na magnetycznych uchwytach.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *