Dobre wejście, czyli drzwi łazienkowe

Omówiliśmy już temat okna w łazience, pora zatem otworzyć się na kolejny ważny punkt, czyli drzwi w łazience. Wbrew pozorom nie chodzi tu jedynie o zapewnienie prywatności oraz intymności. Choć bez wątpienia jest to jeden z istotnych czynników.

Ważny element - drzwi łazienkowe

Ważny element – drzwi łazienkowe

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Szeroko rozumiane poczucie bezpieczeństwa – z tym przede wszystkim kojarzą się łazienkowe drzwi. Jakby nie patrzeć wentylacja jest ważnym zagadnieniem w specyficznym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, a drzwi stanowią jeden z kluczowych elementów systemu wentylacji. Nic zatem dziwnego, że łazienkowe drzwi podlegają ścisłym normom opisanym w przepisach Prawa Budowlanego. Oczywiście poczucie bezpieczeństwa to również możliwość stabilnego zamknięcia drzwi, na przykład dzięki zamontowanemu zamkowi czy blokadzie. Warto jednak zastosować takie rozwiązanie, które można w awaryjnych sytuacjach otworzyć również od zewnątrz

Zgodnie z przepisami prawa budowlnego

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego

Przepisowe drzwi

Najważniejsze jest jednak, aby nasze drzwi do łazienki były zgodne z normami. Niezbędnym elementem są zatem specjalne otwory, kratka wentylacyjna czy tuleje montowane w drzwiach – w dolnej części skrzydła. Niektórzy stosują rozwiązanie, jakim jest przycięcie drzwi na dole, aby uzyskać odpowiednią szczelinę nad podłogą. Pamiętajmy, że przepływ powietrza w łazience ma kluczowe znaczenie ze względu na wilgotność, ale także zamontowane w niej piecyki gazowe. Jeśli chodzi o przepisy i wymagania, warto wiedzieć, że zdefiniowane są także wymiary drzwi – nie mogą mieć mniej niż 0,8 m szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy. Ponadto powinny otwierać się na zewnątrz, co jest uzasadnione z uwagi na metraż łazienki.

Drzwi z matowego, mlecznego szkła

Drzwi z matowego, mlecznego szkła

Efektowne wejście do łazienki
Oczywiście nie bez znaczenia jest także wzornictwo, które powinno komponować się z aranżacją łazienki oraz przedpokoju czy innego pomieszczenia. Na ogół montuje się tradycyjne drewniane drzwi. Jeśli łazienka jest widna, np. z oknem, mogą być to drzwi z pełnym skrzydłem. W ciemniejszych pomieszczeniach dobrym pomysłem są drzwi częściowo albo w całości wykonane ze szkła hartowanego albo piaskowanego. Zastosowanie szkła matowego albo mlecznego gwarantuje intymność i doświetla łazienkę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *